JEMGYÝET

Türkmenistan takımı, ilk defa finalde

AFC Cup turnuvasında başarılı performans sergileyen Türkmenistan’ın lig şampiyonu Altın Asır, yarı finalin rövanş karşılaşmasında Kuzey Kore’nin April 25 takımı ile 1:1 berabere kalarak, kupada finallere kaldı. Kuzey Kore’de oynanan ve 2:2 skorla biten ilk maçın skor avantajı ile sahaya çıkan Altyn Asyr, 1:0 yenik düşmesine rağmen, ikinci yarıda penaltıdan bulduğu gol ile adını finale yazdırdı.

Başkent Aşkabat’taki Köpetdağ stadından oynanan maçı, 11 binden fazla seyirci izledi.  Kuzey Kore’nin ordusunun kuruluş tarihi anısına kurulan April 25 takımı, maça iyi başladı. Karşılaşmanın 7.dakikasında Han Song Hyok attığı golle, Kuzey Kore ekibi öne geçti. Bu skor Kuzey Kore takımı tatmin ederken, Türkmen takımı için iyi bir skor değildi. Bu nedenle, daha fazla atak yapmaya başlayan Türkmen ekibi, ilk yarıda bulduğu pozisyonları gole çeviremedi. İlk yarı 1:0’lık skorla sona erdi.

Karşılaşmanın ikinci yarısı daha fazla heyecan yarattı. Maçın kaderi 54.dakikada değişebilirdi. Kuzey Kore ekibi, penaltı kazandı. Takımın gol kralı An İl Bom penaltıyı gole çeviremedi. 10 dakikadan sonra karşılaşmanın BAE’li hakemi yine penaltı noktasını gösterdi. Bu defa penaltıyı Altyn Asyr takımı kazandı. Takımın golcüsü Vahit Orazsahadov penaltıyı gole çevirerek, takımını finale taşıdı.

İlk defa Türkmenistan takımı AFC Kupa’sında finale kaldı. Altyn Asyr final karşılaşmasında 27 Ekim’de Irak’ın Air Force Club takımı ile karşılaşacak.

Altyn Asyr bu zorlu finale AFC Cup Kupası’nda D grubunda mücadele ederek geldi. Grubunda Tacikistan’ın İstiklol ve Kırgızistan’ın Alay takımlarını geride bırakan Altyn Asyr, plaf-off karşılaşmasında Hindistan’ın Bengalore takımını yendi. Daha sonra yarı finalde Kuzey Kore ekibini yenerek, finallere kaldı.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi