JEMGYÝET

Türkmenistan takımı AFC Cup Kupası’nda galibiyet kazandı

Türkmenistan lig şampiyonu Altyn Asyr futbol takımı, D grubunda mücadele ettiği AFC Cup Kupası’nda Kırgızistan’ın Alay futbol takımını deplasmanda 2-1’lik skorla yendi. 

Türkmen takımı maçın ilk yarısında bulduğu 2 golle galibiyet kazanmayı başardı. Karşılaşmanın 43.dakikasında Altymyrat Annadurdyyev maçın ilk golünü attı. Bu golden birkaç dakika sonra Kırgız takımın defans oyuncusu Akronjon Umarov’un kendi kalesine attığı golle ilk yarının skoru belirlendi. Altyn Asyr ilk yarıyı 2:0’lık skorla soyunma odasına gitti.

Karşılaşmanın ikinci yarısında ev sahibi Kırgız takımı ataklarını hızlandırdı ve maçın 55.dakikasında aradığı golü buldu. Daha sonra karşılaşmadan başka gol sesi çıkmayınca, Altyn Asyr AFC Cup Kupası’ndaki ilk maçında ilk galibiyeti aldı.

D grubunda Tacikistan’ın İstiklol, Türkmenistan’ın Altyn Asyr, Kırgızistan’ın Dordoi Dinamo ve Alay takımları mücadele veriyor. Tacikistan’ın İstiklol takımı, Kırgızistan’ın Dordoi Dinamo takımını ise 2:0’lık skorla yendi.

Altyn Asyr takımı grubundaki bir sonraki maçta Tacikistan’ın İstiklol takımı ile Aşkabat’ta karşılaşacak. Maç 4 Nisan tarihinde Aşkabat stadında oynanacak.

Sporla ilgili Kısa Kısa Haberler

 

Türkmenistan Spor Dansı Milli Takımı Belarus’ta Kamp Yapıyor

 5. Asya Oyunları’na hazırlanan Türkmenistan sporun her alanında hazırlıklarını hızlandırıyor. Bu kapsamda Türkmenistan spor dansı milli takımı, Belarus’un Mogilev kentinde kamp yapıyor. Kamp kapsamında yapılan turnuvada Türkmen sporcular Aleksandr Sisekin ve Valeri Nepomnyaşa çifti ikinci oldu.

Türkmen sporcular, Belaruslu antrenörler ile çalışarak, 5.Asya Oyunları’na iddialı hazırlanıyor. Belaruslu antrenör Kuleşov, Türkmen sporcuların özverili çalıştığını kaydederek, yüksek dereceler kazanabileceklerini belirtti. Türkmenistan Milli takımı ayrıca, Kazakistan’ın Almatı kentinde kamp yapacak.

Satranç ’ta Çifte Başarı

Türkmenistan Milli takımı, satranç dalında yapılan uluslararası turnuvalarda yeni başarılara imza attı. Çek Cumhuriyeti’nin Liberec ve Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan turnuvalarda Türkmen sporcuları 4 madalya kazandı. 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz olmak üzere yeni başarılara imza atan Türkmenistanlı sporcular, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 16-27 Mart tarihlerinde yapılacak turnuvaya katılacak. Çek Cumhuriyeti’ndeki turnuvaya 17 ülkeden 120 sporcu katıldı.

Bu turnuvalar Türkmen sporcular için 5.Asya Oyunları öncesinde önemli tecrübe oldu. Türkmenistan Devlet Spor Komitesi ve Türkmenistan Satranç Federasyonu, Rus satranç antrenörleri ile anlaşma imzaladı. Rus antrenörler Türkmenistan Milli Takımını 5. Asya Oyunları’na hazırlayacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy

Gazagystan Türkmenistana täze ilçi belledi