JEMGYÝET

Türkmenistan, Tacikistanlı yetkilinin açıklamasını etik bulmadı

Tacikistan’da faaliyette bulunan Avesta haber ajansı Tacikistan Demiryolları Müdürlüğü’nün Genel Müdür Yardımcısı Usman Kalandarov’un açıklamasına dayandırılarak, Tacikistan’ın Türkmenistan’ı by-pass ederek, Özbekistan üzerinden Rusya’ya demiryolu ulaşımını tesis etmek yönünde görüşmeler yaptığı yönünde haber servis etti.

Bunun üzerine bir basın bildirisi yayınlayan Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Tacikistan’ın resmi yetkilileri tarafından açıklanan bu tür açıklamaların etik olmadığını ve bundan memnun kalınmadığı ifade edildi. 

Türkmen Dışişleri’nin bildirisinde şu açıklamalar yer aldı;

“Türkmen-Tacik kardeşlik münasebetleri kapsamında Türkmenistan Tacikistan ile birlikte iki ülke arasında ulaştırma sektöründeki işbirliğinin genişletilmesi için bir dizi somut projeleri önerdi. Türkmen tarafına göre, iki ülke arasında bu alandaki verimli işbirliğinin bölgede ekonomik münasebetlerin arttrılmasına, Asya’nın ulaştırma potansiyelinin güçlenmesine önemli katkı sağlayabilirdi.

Ancak, Tacikistan Demiryolu Müdürlüğü’nün yetkililerinden birinin bu tür açıklamaları yukarıda belirtilen hedeflere ulaşmasına katkı sağlayamayacak. Türkmenistan’ı by-pass geçerek, yeni bir demiryolu ulaşımını sağlamak isteyen Tacik yetkili, iki ülke arasında üst düzeyde anlaşmaya varılan mutabakatları unutmaktadır. Türkmenistan ile Tacikistan önümüzdeki yıllarda demiryolu ulaşımı alanındaki ilişkilerini hızlandıracak ve Tacikistan’dan yük ve yolcu taşımalarının Türkmenistan üzerinden üçüncü ülkelerine ulaşılması arttırılacaktır. Bunun dışında, yeni demiryolu hatlarının inşa edilmesi yönünde bir dizi eylem planları bulunmaktadır. Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı bunun en önemli örneğidir. Geçen sene Kasım ayında Türkmen tarafı bunun ilk etabını tamamlamıştır.

  Türkmenistan tarafı, Sayın Usmon Kalandarov’un bu açıklamasını etik bulmamaktadır. Malum, Tacikistan’ın zor günlerinde Türkmenistan her zaman yardımda bulunmuştur. Demiryolu üzerinden doğal afetler veya anormal iklim şartlarından dolayı zorda kalan Tacik halkına insanı yardımlar ulaştırılmıştır. Kardeş ülke olarak, Türkmenistan gelecekte de, Tacik halkına destek verecektir.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Tacik resmi yetkililerin bu tür açıklamaları yaparken, daha dikkatli ve sorumlu davranılmasının önemli olduğuna dikkat çekmiştir”.

 

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri