Türkmenistan Sanayi Alanında Yeni Atılımlar Gerçekleştiriyor (Analiz)

Dünyanın enerji kaynaklarının önemli bir kısmına sahip olan Türkmenistan, tarım ülkesi olmaktan çıkarak, sanayi ülkesi olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. Ülke ekonomisinin sanayileşmesi alanındaki ciddi atılımların önemli bir alanını elektrik enerji sektörü oluşturmaktadır.

Doğalgaz ve petrol kaynakları bakımından zengin olan Türkmenistan, Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un dirayetli liderliğinde doğalgaz ve petrol kaynaklarını yurtdışına hammadde olarak ihraç etmek yerine bu kaynakları kullanarak, ihraç kaynaklı ürünlerin üretimini arttırmayı hedefliyor.

Son yıllarda ülkede doğalgaz kaynakları kullanılarak, elektrik enerji üretimi önemli ölçüde arttırıldı. Bu alandaki çalışmaları hızlandırmak için 2013-2020 yılları kapsayan Türkmenistan’ın elektrik enerji sektörünün kalkınma programı hazırlandı.

– Türkmenistan Dünya Piyasasına Daha Fazla Elektrik İhraç Etmeye Hazır –

Türkmenistan’da elektrik enerji üretiminin arttırmak için ciddi yatırımlar gerçekleştiriliyor. Bu alandaki çalışmalar kapsamında büyük bir yatırımla hayata geçirilmekte olan ülkenin başkenti Aşkabat şehrine istikrarlı elektrik enerjisi sağlanması yönündeki büyük bir projenin açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine katılan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, enerji sektörünün Türkmenistan’ın sanayi alanındaki kalkınmasında önemli bir rol oynadığını kaydetti.

Sayın Devlet Başkanı, ülke genelinde inşa edilmekte olan elektrik santrallerin sayesinde yurtdışına elektrik ihracatını arttırmaya hazır olduklarını belirtti. 2013-2020 yıllarını kapsayan program kapsamında 14 adet gaz türbinli elektrik santralin inşa edilmesinin hedeflendiğini kaydeden Türkmen Lider, Ahal, Lebap ve Mary vilayetlerinde 6 elektrik santralinin inşa edildiği ve Mary vilayetinde Türkmenistan’ın son yıllarda yapılan, en büyük Kombine Çevrim Elektrik Santralinin inşasının devam ettiğini ifade etti.

Elektrik enerji alanındaki ciddi yatırımların yapıldığına dikkat çeken Sayın Devlet Başkanı, bu bağlamda komşu ülkeler Afganistan ile İran’a elektrik enerji ihracatını arttırma kapasitesine sahip olduğunu ve aynı zamanda gelecekte bu alandaki ihracat coğrafyasını genişletmek istediklerini belirtti.

Geçen sene Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattının inşasına başlandığı ve buna paralel olarak yüksek gerilimli elektrik hattı da inşa edildiği ifade edildi.

– Elektrik Enerji Sektöründe Muazzam Yatırımlar Gerçekleşiyor-

Türkmenistan elektrik enerji sektöründe hayata geçirdiği ulusal projeler ile bölgesel alandaki konumunu daha da güçlendiriyor. Elektrik üretiminin arttırılması için ülke genelinde elektrik santrallerin inşası seferberliği başlatıldı. Bu sene Lebap vilayeti Serderabat ilçesi 149,2 Mwt gücünde ve Mary vilayeti Mary şehrinde 146,7 Mwt gücünde elektrik santralleri hizmete açıldı.

Geçen sene 504,4 Mwt kurulu gücündeki elektrik santrali Ahal vilayetinde inşa edildi. Ayrıca, Ahal devlet elektrik santralinin kapasitesi arttırıldı. Kurulu gücü 254,2 Mwt olan santrale 393,9 Mwt gücünde yeni türbinler kurularak, kapasitesi 648,1 Mwt gücüne çıkarıldı.

Lebap vilayetinin Serdarabat ilçesinde 432 Mwt gücündeki elektrik santralin temeli atıldı. Bu proje, Japon Sumitomo Corporation tarafından gerçekleştirilecek. 

Türkmenistan’ın son yıllardaki en büyük projesi, Mary vilayetinde yapılıyor. Kombine Çevrim Elektrik Santrali olma özelliğine sahip Mary elektrik santralinin  toplam kurulu gücü 1.574 MW olacaktır. Proje kapsamında; 4 adet 9FA gaz türbini ve yardımcı ekipmanlar, 4 adet atık ısı kazanı, 2 adet buhar türbini, yardımcı sistemler monte edilecek ve burada 12,6 milyar kilovat-saat elektrik üretilecek. Buhar ve doğalgaz türbinlerinin bir arada çalışacağı dev proje, Türkmenistan’ın yurtdışına istenilen miktarda elektrik ihracatını gerçekleştirmeye imkan sağlayacak.

– Aşkabat’ın Elektrik Akışında İstikrar Sağlandı –

Türkmenistan’ın elektrik enerji alanındaki en büyük projelerinden birisi olan Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenirliğini Arttırma Projesinde de sona yaklaşıldı. Bu proje, üç alanda – Enerji, Ekonomi ve Ekoloji alanlarında uluslararası sertifika kazandı.

Türkmenistan’da gerçekleştirilen sanayileşme programı kapsamında yürütülen projelerin çevre dostu olma özelliği büyük önem taşımaktadır. Geçtiğimiz günlerde iklim değişikliğine karşı küresel bazda mücadele etmek amacıyla imzalanan Paris anlaşması, Türkmenistan Meclisi tarafından onaylandı.

İklim değişikliği konusunda duyarlı olan Türkmenistan Hükümeti, ülkedeki bütün projelerde son teknolojilerin kullanılmasına ve havaya zararlı gazların salınmasının önlenmesine büyük önem vermektedir. Bu nedenle, Aşkabat’taki proje ödüller kazandı.

Fransa’nın Bordo üniversitesi profesörü Annie Sasco, ülkedeki elektrik sisteminin yenilenmesinde ekolojik güvenliğin sağlanması ve sera gazı emisyonların azaltılması yönündeki çalışmaları belgeleyen ‘Yeşil Baskı’ sertifikasını takdim etti.

Lihteştayn Ekonomi Bakanlığı Baş Danışmanı, doçent Attila Dinçer ise istikrarlı enerji akımının sağlanmasını belgeleyen Lihteştayn Üniversitesi Sertifikasını törenle teslim ederken, uluslararası ilişkilerden sorumlu Avrupa Vakfı Başkanı, Avusturya Enerji Enstitüsü Prof. Leopold Kaiblinger ise enerji verimliliği belgesini takdim etti. 

ÝENE-DE OKAŇ

Kubaly türgen Mihain Lopes Nunýes 4-nji gezek Olimpiýa çempiony boldy. Grek-rim göreşi boýunça ökde türgen Mihain Lopes bu ugurda russýaly türgen Aleksandr Kareliniň rekordyny täzeledi. Karelinde 3 altyn medal bar. Kubaly göreşçi Lopes Tokiodaky Olimpiýa oýunlarynda 130 kilogram agramda çykyş edip, final tutluşygynda gruziýaly türgen Ýakob Kajaýyny ýeňip, özüniň 4-nji Olimpiýa çempionlygyny, ýurdunyň bolsa bu oýunlardaky 2-nji altyn medalyny gazandy. Bu...
Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary, daşary işler ministri Raşid Meredow döwlet Baştutanyna Birleşen Milletler Guramasynyň Baş Assambleýasynyň 75-nji sessiýasynyň 96-njy plenar mejlisinde Türkmenistan tarapyndan öňe sürlen «Koronawirus keseliniň (COVID-19) pandemiýasy we ondan soňky döwürde durnukly ösüş üçin üznüksiz we ygtybarly halkara ulag daşamalary üpjün etmek maksady bilen ulagyň ähli görnüşleriniň arasyndaky arabaglanyşygy berkitmek» atly kararnama seredilendigi barada hasabat berdi. 48...
TÜRKMENISTANYŇ BILIM MINISTRLIGI Türkmenistanyň Inžener-tehniki we ulag kommunikasiýalary institutynyň Ulag-logistika ylmy merkezi 2021-2022-nji okuw ýyly üçin aşakdaky hünärler boýunça okuwa KABUL EDÝÄR Kompýuter sowatlylygy: I dereje (Microsoft Office programmalary) — 3 aý; II dereje (Adobe Photoshop, GorelDRAW) — 3 aý; III dereje (AutoCAD) — 3 aý; IV dereje (Programmirleme) — 3 aý. Rus dili: başlangyç dereje — 4 aý; orta dereje — 4 aý. Iňlis dili: başlangyç dereje...
Şu ýylyň 23-nji oýulynda badalga alan tomusky Olimpiýa oýunlarynda sportuň ýeňil atletika ugry boýunça ýaryşlar dowam edýär. Bu ýerde ylgamak, uzak aralyga bökmek, ýokarlygyna bökmek, syrykly bökmek, disK zyňmak ýaly ugurlarda ýaryşlar geçirilip, täze rekordlar gazanylýar. NORWEGIÝALY TÜRGENDEN DÜNÝÄ REKORDY Norwegiýanyň türgeni Karsten Warholm 400 metr aralygy päsgelçilikli bökmek ýaryşynda altyn medal gazanyp, dünýä rekordyny goýdy. Ol bu aralygy 45,94 sekuntda geçmegi...
Özbegistan Respublikasynyň Premýer-ministriniň orunbasary, Maýa goýumlar we daşary söwda ministri Sardor Umurzakowyň ýolbaşçylygyndaky wekiliýeti iş sapary bilen Türkmenistana geldi. Saparyň barşynda S.Umurzakowyň Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary Serdar Berdimuhamedow bilen duşuşygy geçirildi. Taraplar ýokary döwlet derejesindäki ygtybarly syýasy gepleşikler esasynda ilerledilýän döwletara gatnaşyklaryň ösüşiniň ýokary depginini kanagatlanma bilen bellediler. Gepleşikleriň barşynda taraplar ikitaraplaýyn hyzmatdaşlygyň ileri tutulýan ugurlarynyň, hususan-da, söwda-ykdysady pudagynyň häzirki...
18,713FansLike
19,500FollowersFollow
859FollowersFollow
417SubscribersSubscribe

Iň täze habarlar