JEMGYÝET

Türkmenistan sanayi alanında büyüyor

Türkmenistan’da sanayi sektörü hızla büyüyor. Tarım ülkesi olmaktan çıkarak, dev bir sanayi ülkesi olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen dünyanın önemli doğalgaz ülkesi Türkmenistan’da sanayi ürünleri üretimi için bir dizi yatırımlara imza atılıyor. Yurtdışından getirilen ürünlerin yerini dolduracak ürünlerin üretimi hızlandırıldı.

Yeni polipropilen folyosu üretilecek

Türkmenistan’ın en büyük tesislerinden olan Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nde 2 çeşit paketleme filmi seri üretimine başlanacak.  Saydam, tek-tabakalı ve haddelenmiş çok katlı polipropilen filmlerinin üretimi Endonezya’nın P.T.İstana karang Laut şirketi ile ortaklaşa yapılan üretim ünitesinde üretilecek.

Söz konusu yeni ürünler, polipropilenden üretilen ürün yelpazesini genişletecek. Her sene 21 bin ton polipropilen folyosu üretilecek. Bu ürünler gıda ürünlerinin ve sanayi malzemelerinin paketleme işlerinde yaygın bir şekilde kullanılacak.

Gübreler hem yurtiçine hem yurtdışına satılıyor

Orta Asya’nın en büyük maden işleme tesisi olan Garlık maden fabrikasında 1000 tondan fazla gübre üretildi. Ülkenin yeni sanayi tesisinden üretilen gübreler Lebap, Mari, Ahal, Daşoğuz ve Balkan vilayetlerine yük araçları ve demiryolu aracılığıyla gönderilirken, 10 yük vagonu gübre demiryolu ile komşu Afganistan’a sevk edildi.

Hâlihazırda fabrikada 300 metre derinliğindeki maden ocağından potasyum tuzu çıkarılarak, yeniden işleniyor ve gübreye dönüştürülüyor.

Projesi kapasitesi her sene 1,4 milyon ton potasyum gübresinin üretilmesidir. Bunun için her sene 7 milyondan fazla hammaddeye ihtiyaç olacak.

Fabrika sadece iç piyasanın ihtiyacını gidermek ile kalmayıp, her sene 1 milyon tondan fazla gübrenin yurtdışına ihraç edilmesi hedeflenmektedir.

Yerli LED lamba üretimi başladı

 Yaklaşık 2 milyon LED aydınlatma lambaları üretildi. Türkmenistan Sanayi Bakanlığı ile Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından kurulan “Aydın giceler” şirketi, LED lambaların seri üretimine başladı.

Birkaç ay önce kurulan şirket, Türkmenistan ile elektronik endüstrisi şirketidir. Yüzlerce işçi çalıştıran şirket, ürün yelpazesini giderek büyütüyor.  Her gün 3 ila 24 watt gücünde 17 ila 24 bin lamba üretiliyor.  Söz konusu üretimde Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nde üretilen polipropilen yaygın bir şekilde kullanılıyor. Led aydınlatma lambaların üretimi için bütün teknoloji kuruldu. Bütün üretim aşaması yapılmaktadır.

LED lambalar diğer lambalara nazaran uzak ömürlü oluyor. Ayrıca, daha az elektrik tüketiyor. Bunun yanı sıra yerli hammaddede üretildiği için yurtdışından getirilen lambalardan fiyat bakımından da uygundur ve ucuzdur.

Yerli alçıpen üretimi yapılacak

Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinin Magdanlı kentinde yerli hammaddeden kuru alçı karışımları ve alçıpen üretilmesi hedeflenmektedir. Bunun için üretim tesisi kurulmaktadır. Magdanlı sanayi bölgesinde başka birçok inşaat malzemeleri için üretim tesisleri oluşturulacak.

Hâlihazırda 8 hektar alanda üretim tesisi kuruluyor ve bu ünitede her sene 12 milyon metrekare alçıpen ve 100 bin ton kuru alçı karışımı üretilmesi bekleniyor. Yerli alçıpen ile  Türkmen inşaat firmalarının ihtiyacının büyük bir kısmını gidermek planlanıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi