JEMGYÝET

Türkmenistan Sağlık Alanında Büyük Başarılara İmza Atıyor

Türkmenistan’da sağlık alanındaki yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Ülke genelinde başta Aşkabat olmak üzere bütün vilayetlerde, ilçeler ve kasabalarda yeni sağlık merkezlerinin inşa edilmesi sürdürülüyor.

Başkent Aşkabat’ta Devlet Tıp Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek  Diş Eğitim ve Üretim Merkezi ve Göz Hastalıkları Bilimsel ve Klinik Merkezi hizmete açıldı. Her iki klinikte tıp alanında son teknoloji ile donatıldı. Bu da, tıpta inovasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü gösteriyor. Ülkede sağlık hizmetleri uluslararası standartlara çıkarıldı.

Açılış törenine; sağlık çalışanları, Tıp Üniversitesi öğretim görevlilieri ve öğrencileri katıldı. Diş Eğitim ve Üretim Merkezi 5 bölümden oluşuyor. Çocuk, terapötik, cerrahi, ortopedik ve teşhis bölümlerinden oluşan Diş Kliniğinde son teknoloji ile donatılan derslikler bulunuyor. Diş alanında bütün hastalıkların tedavi edilmesi öngörülüyor. İmplant ve diğer diş hastalıklarında tedavi yapılacak. Kliniğin çocuk bölümünde Almanya’nın Sirona şirketinin İntego tıbbi cihazları kuruldu.

Göz Hastalıkları Bilimsel ve Klinik Merkezi’nde de uluslararası standartlarda çalışmalar yapılacak. Bütün derslikler multimedya donanımları ile donatıldı ve bunun sayesinde göz ameliyatları canlı olarak izlenecek.

 Klinikte çocukların görüş problemlerine karşı çeşitli önlemlerin alınması için imkanlar oluşturuldu. Türkmenistan’da ilk olarak bu klinikte RetCam teşhis cihazı kuruldu.

Klinikte çeşitli düzeydeki göz ameliyatların yapılması için Almanya, ABD, İngiltere ve İsviçre’den getirlen donanımlar ile donatılan 6 ameliyat odası bulunmaktadır.

Bu arada, Aşkabat’ta Alman Siemens şirketinin tıbbi cihazlarını kullanılması konusunda eğitim konferansı düzenleniyor. Alman sağlık uzmanları bu alanda Türkmen meslektaşları ile tecrübelerini paylaşıyor.

Türkmenistan’ın sağlık sektöründeki elde ettiği başarılardan uluslararası basın kuruluşlarında sık sık bahsedilmektedir. Ülkede her sene uluslararası sağlık forumları gerçekleştirilmektedir. Türkmenistan aşılama kampanyasında ilk sırada yer almaktadır, ayrıca aşılama kampanyasının bedava yapılması konusunda bölgede ilk sıralarda bulunmaktadır. Başkent Aşkabat yakın gelecekte Orta Asya’nın sağlık üssü ya da sağlık merkezi olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara