TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan, Rusya’daki Uluslararası Çevre Kongresi’ne katıldı

 Türkmenistan parlamento heyeti, 25-26 Mayıs tarihlerinde Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Çevre Kongresi’ne katıldı. Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Parlamentolar Arası Kurulu, Rusya Federasyonu Federal Meclis Konseyi ve Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı tarafından düzenlendi.

Forumda çevre güvenliği sağlanması, insanların sağlıklı yaşaması, atıkların idaresi sisteminin iyileştirilmesi, kaynak tasarrufu sağlayan teknolojilerin kullanılması gibi konularda sunumlar yapıldı.

Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık yapan Türkmenistan’ın heyeti, ‘Güncel sorunlar ve Aral Denizi'nin geleceği’ konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı. Ayrıca, Türkmen heyeti, Rusya Federasyonu Federal Meclis Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ile görüştü.

Görüşmede, Türkmenistan ile Rusya arasındaki parlamento arası ilişkiler ele alındı. Taraflar, Aralık 2015’te Rusya Federasyonu Federal Konseyi ile Türkmenistan Meclisi arasında Aşkabat’ta imzalanan anlaşma kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirdi. 

Valentina Metvienko, Türkmenistan heyetini 14-18 Ekim tarihlerinde St. Petersburg’da düzenlenecek 137. Parlamentolar Arası Kurulu etkinliklerine davet etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle