BIZNES

Türkmenistan, Rusya üzerinden Doğu Avrupa’ya gaz temin edebilir

Türkmenistan’da dün başlayan ve 4 Kasım’a kadar devam edecek Türkmenistan Petrolgaz Konferansı’nda (OGT 2017) konuşan  Devlet Bakanı ve Türkmengaz Kurumu Başkanı Murat Arçayev, Türkmenistan’ın Rusya üzerinden Doğu Avrupa ve Bağımsız Topluluğu Devletleri ülkelerine gaz temin edebileceğini kaydetti.

Türkmen doğalgazının dış pazarlara temin edilebileceği ihracat boru hatları sisteminden bahsedin Murat Arçayev, Türkmenistan’ın kuzey istikamette mevcut olan doğalgaz hattına sahip olduğunu ve bununla uzun yıllardan beri Türkmen doğalgazının Rusya ve diğer BDT ülkelerine gönderildiğini belirtti.

“Alıcılar ve transit ülkelerle karşılıklı olarak kabul edilebilir anlaşmalara ulaşılması halinde mevcut doğal gaz boru hattı CAC (Orta Asya – Merkez) ile potansiyel olarak Türkmenistan'dan BDT ve Doğu Avrupa'ya doğal gaz temin edilebilir” diye konuşan Arçayev, Türkmenistan’ın doğalgaz kaynakları bakımından zengin ülke ve kanıtlanmış doğalgaz rezervi bakımında 4.sırada yer aldığını ifade etti.

Orta Asya bölgesinde Türkmenistan’ın önemli doğalgaz ihracatçı ülkesi konumunda olduğunu belirten Arçayev, Çin’e uzunluğu 9 bin kilometreden fazla olan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin hattıyla doğalgaz ihraç ettiğini belirtti.

Türkmenistan'ın kanıtlanmış doğalgaz rezervlerinin dünya gaz rezervlerinin yaklaşık % 10'u oluşturduğu göz önüne alındığında, Türkmenistan’ın Avrupa ve Asya pazarlarına doğalgaz ihraç etmek için çaba gösterdiğini belirten Türkmen yetkili, halihazırda Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı inşasının devam ettiğini belirtti.

Bunun yanı sıra Türkmen yetkili, Türkmenistan’ın Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri ile Trans-Hazar boru hattıyla Türkiye ve Avrupa pazarına uzun vadeli ve güvenli bir şekilde doğalgaz ihracatını gerçekleştirmek için uğraştığını ifade etti.

Konferansta konuşan Gürcistan Enerji Bakanı İlia Eloshvili ve Azerbaycan’ın SOCAR şirketi Başkan Yardımcısı Elşad Nasirov, Gürcistan’ın ve Azerbaycan’ın Türkmenistan’ın doğalgaz kaynaklarını çeşitli güzergahlar ile dünya pazarına ulaştırması yönündeki çabalarını desteklediğini açıkladı.

"OGT-2017" konferansına dünyanın en büyük 170 şirketinden 450 delege katılıyor. Konferansa toplam 33 ülke temsilcisi katılıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/

Ýene-de okaň

Owgan işewürleri Türkmenbaşy halkara portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy