JEMGYÝET

Türkmenistan-Rusya stratejik işbirliği güçlendiriliyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 1 Kasım 2016 tarihinde Rusya Federasyonu’na günübirlik çalışma ziyaretinde bulundu. Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki tatil beldesi Soçi kentinde gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler değerlendirildi.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sayın Devlet Başkanı’na Rusya’yı ziyaret ettiği için teşekkür ederek, dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmelere rağmen, iki ülke arasındaki ticaret hacminin Rus rublesi karşılığında geliştiğini ve ihracat ve ithalatta önemli ilerlemelerin kaydedildiğini belirtti. Rus Lider,  2015 yılında Türkmenistan’dan Rusya’ya ithalatın iki kat arttığını belirterek, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 25.yıldönümü ile kutlayarak, seneye Rusya ile Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25.yılını kutlayacaklarını söyledi.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan ile Rusya arasındaki dostane münasebetlerin çok eskilere dayandığını ifade etti. Türkmenistan barışçıl bir politika izlediğini ve Birleşmiş Milletler tarafından tarafsızlık statüsüne sahip olan tek ülke olduğunu söyleyen Sayın Devlet Başkanı, Rusya’nın da Türkmenistan’ın tarafsızlığını desteklediğini ve ayrıca BM tarafından kabul edilen 2 önemli kararların destekçisi olduğunu kaydetti.

Sayın Devlet Başkanı, uluslararası ulaştırma koridorlarının kurulması yönünde çaba gösterdiklerini kaydederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu sene 26-27 Kasım tarihlerinde BM himayesinde 1.Küresel Ulaştırma Konferansı’na davet etti. 

Türkmenistan Devlet Başkanı,  iki ülke arasında eğitim, tarım gibi diğer alanlarda da işbirliğinin geliştiğini kaydederek, 2017 yılında Aşkabat’ta Bilim ve Teknoloji Forumu’nun düzenlenmesini teklif etti.

Sayın Devlet Başkanı, Rusya Federasyonu’nun daha önce de olduğu gibi, bugün de ve gelecekte de Türkmenistan’ın stratejik ortağı olarak kalacağını belirtti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi