JEMGYÝET

Türkmenistan Petrolgaz Fuarı ve Konferansı gerçekleşiyor

Türkmenistan’ın uluslararası düzeydeki en büyük organizasyonlarından 22.Türkmenistan Petrolgaz 2017 Fuarı ve Konferansı ziyaretçilere kapılarını açtı. 4 Kasım tarihinde kadar devam edecek olan fuar ve konferansa, dünyanın çok sayıda ülkesinden ilgili bakanlar, bakanlık temsilcileri, petrol, doğalgaz ve bu sektörlerde servis hizmetleri ve çeşitli ürünler üreten dev firmalar katılıyor.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkmenpetrol Devlet Kurumu tarafından organize edilen etkinliğin fuarına 16 ülkeden dev şirketler katlıyor. Fuarın açılış töreninde Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, Devlet Başkanı’nın kutlama mesajını okudu. Türkmen Lider mesajında, Türkmenistan’ın elverişli jeopolitik bir konuma sahip olmakla bu avantajını yalnızca ulusal çıkarları güvence altına almak için değil, aynı zamanda bölge ve dünya halklarının yararına kullanmayı başlıca hedeflerinin önceliğinde olduğunu ifade etti. Zengin enerji kaynaklarına sahip olduğunu belirten Türkmen Lider, son yıllarda enerji kaynaklarının araştırılması, üretilmesi ve tüketicilere ulaştırılmasında önemli işlere imza atıldığını belirtti.

Fuarın resmi açılışı gerçekleştirildikten sonra katılımcılar fuarı gezdiler. Fuarda,  dünyaca ünlü CNPC, Dragon Oil, Tatneft, Petronas, SOCAR gibi şirketler yanı sıra Rusya, Çin, Azerbaycan ve bazı Avrupa ülkelerinden şirketler, sektördeki çalışmalarını anlatan stantlar açtı. Türkmenistan’ın bu sektördeki kurumları yanı sıra bu alanda faaliyet gösteren yerli özel firmalar da yer aldı.

ŞEFKOVİÇ VİDEO MESAJLA KATILDI

Dünyanın çok sayıdaki ülkesinin ilgi odağını bu organizasyon kapsamında düzenlenen konferansa Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroş Şefkoviç video mesaj ile katıldı. Konferansa 33 ülkeden; Avusturya, Afganistan, Avustralya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, İngiltere, Gürcistan, Almanya, Hindistan, İran, İtalya, İspanya, Çin, Güney Kore, Kazakistan, Lüksemburg, Malezya, Hollanda, BAE, Pakistan, Polonya, Rusya, ABD, Singapur, Türkiye, Ukrayna, Özbekistan, Fransa, İsviç, İsviçre ve Japonya’dan misafirler ve temsilciler katılıyor. Ayrıca 170 şirketten 450 heyet yer alıyor.

Konferans kapsamında 40 kişi konuşma yapacak. Türkmen yetkililer, ülkenin petrolgaz sektöründeki mevcut durumu, bu alandaki yatırımlar, projeler ve bu projelere yabancı yatırımcının çekilmesi, bu alandaki uluslararası işbirliği konusunda bilgi veriyor.

Konferansın bir konusu Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine ayrıldı. Projeye katılan 4 ülke hükümeti buna büyük önem vermektedir. Projenin Türkmenistan topraklarındaki inşası grafik boyunca devam ediyor. Türkmen gazının Güney Asya bölgesine ulaştırılmasını sağlayacak TAPİ projesiyle ilgili konuşmacılar projedeki son durum ve gelecekte yapılacka çalışmaların üzerinde duracak.

Bu organizasyona, Gürcistan Enerji Bakanı İlia Eloşvili, Afganistan Cumhurbaşkanı Kıdemli Danışmanı Ajmal Ahmadi, Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak gibi birçok önemli isimler de katılmaktadır.  

 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi