TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan Çok Sayıda İnsana Vatandaşlık Hakkı Tanındı

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda "Vatansızlığın Azaltılmasında Türkmenistan başarılı deneyimi" konulu uluslararası konferans düzenlendi. Konferansın akabinde Türkmenistan Göç İdaresi’nde Türkmenistan’da ikamet eden birçok kişiye pasaport verildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantıya, Türkmen diplomatları, Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri, bakanlık ve kamu kuruluş yetkilileri katıldı. Konferansta yapılan sunumlarda Sayın Devlet Başkanı’nın önderliğinde Türkmenistan’ın göç Sorunları, iltica, vatansız kişilerin ve mültecilerin haklarının sağlanması konusunda ilgili uluslararası örgütler ile yakın işbirliği yaptığı kaydedildi.

Mülteci sorununun uluslararası politikada önemli konu haline geldiği ve bu alanda Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Göç Kurumu’nun büyük çaba gösterdiği kaydedildi.

Toplantıda konuşan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Orta Asya sorumlusu Yasuko Oda ve Uluslararası Göç Kurumu Orta Asya koordinatörü Dean Keseroviç Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un göç başta olmak üzere diğer konulardaki uluslararası önerilerinin büyük takdir kazandığını söyledi.

Vatandaşlık konusundaki haberlerden anında haberdar olmak için bizi Line hesabımızdan da takip edebilirsiniz. Hesabımıza katılmak için https://line.me/R/ti/p/@vsi3560q      linke  tıklamanız yeterlidir.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle