JEMGYÝET

Türkmenistan Meclisinde yeni yasalar kabul edildi

Türkmenistan Meclisi’nin 24.oturumu gerçekleştirildi. Milletvekilleri, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın siyaseti kapsamında yeni yasaları kabul etti. Meclis oturumuna bazı bakanlık ve kamu kuruşları temsilcileri ve basın mensupları davet edildi.

Milletvekilleri ilk önce "İcatların yasal korunması" ve "Endüstriyel tasarımların yasal korunması" hakkındaki yasa tasarılarını değerlendirdi. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, Türkmenistan’da ülkenin entelektüel, bilimsel ve teknik potansiyelinin kapsamlı bir şekilde uygulanması için yenilikçi bir ekonomi kurmak için adımların atıldığı belirtildi. Bu kapsamda ulusal fikri mülkiyet sisteminin oluşturulması, bilimsel keşifler ve yenilikler için yasal korumanın sağlanması ve ekonominin çeşitli sektörlerinde geniş bir şekilde uygulanması planlanmaktadır. Bütün bunlar, buluşların yasal korunması ve kullanımı ile birlikte ortaya çıkan çalışmaları düzenleyecek.

Milletvekilleri ayrıca, HMUK’ta değişiklik yapmakla ilgili Kanun, "Türkmenistan Aile Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında", "Türkmenistan'ın iç işleri organları hakkında", "Borsalar ve Borsa Ticareti Hakkında", "Yerel yürütme organları”, "Devlet yönetiminin yerli temsilcilik organları" gibi birçok yasalarda yapılacak değişiklikler ve eklenecek ilaveler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Meclis oturumunda milletvekilerinin oybirliğiyle yeni yasalar ve yasalara ilişkin değişikleri öngören yasa tasarıları kabul edildi.

TÜRKMENİSTAN BAZI SÖZLEŞMELERE KATILDI

Meclis milletvekilleri, Türkmenistan’ın Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu’na, Uluslararası hava taşımacılığının bazı kurallarının birleştirilmesi için Sözleşmeye ve Silahlı Çatışma Halinde Kültür Varlıklarını Koruma Sözleşmesine ve 1954 ve 1999 Protokollerine katılması yönünde kararlar aldı.

Ayrıca parlamento oturumunda bazı komisyonlarının başkanları görevden alındı. Türkmenistan Meclisi’nin Kararıyla Dövranberdi Annaberdiyev Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı ve Atacan Beşimov Uluslararası ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi Başkanı görevinden alındı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär