JEMGYÝET

Türkmenistan Meclisi Paris anlaşmasını onayladı

Türkmenistan Meclisi, ülke hükümeti tarafından 23 Eylül 2016 tarihinde Birleşmiş Milletler’in New York kentindeki genel ofisinde imzaladığı Paris anlaşmasını onayladı. Dünya genelinde iklim değişikliğine karşı mücadele etmek amacıyla 12 Aralık 2015 tarihinde kabul edilen Paris anlaşması sözkonusu alandaki uluslararası işbirliği için büyük önem taşımaktadır.

Türkmenistan iklim değişikliğine karşı mücadelede etkin bir çalışma yürüterek, havaya kirli gazların salınması yönündeki birçok etkinlikleri düzenledi. Bu konuda 15 Temmuz 2012 senesinde Türkmenistan’ın iklim değişikliği konulu ulusal stratejisi kabul edilerek, çeşitli sektörlde kirli gazların hava salınmasını önlemek için hedefler belirlendi.

Türkmenistan ekoloji alanında uluslararası işbirliğine büyük önem vermektedir. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ekoloji sektöründe uluslararası işbirliğinin arttırılması yönünde çeşitli platformlarda: Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rio 20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, Doğal afetlerin riskinin azaltılması konulu 3. BM Dünya Konferansı ve 7. Dünya Su Forumu gibi uluslararası konferanslarda bir dizi tekliflerde bulundu.  

Türkmenistan tarafından Paris anlaşmasının onaylanması, Türkmenistan Hükümeti’nin uluslarararsı ekoloji anlaşmalarına bağlı kaldığının ve çevrenin korunmasının devlet tarafından büyük önem verildiğinin bir göstergesidir.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda 1 million 400 müň tonnadan gowrak bugdaý hasyly ýygnaldy

Türkmenistanyň ýolbaşçy düzümi 1-nji awgustdan dynç alşa çykar

Talyp-2024: dalaşgärler üçin saglyk öýleri

Ata Watan Eserleri

Lebap welaýatyna täze prokuror bellendi

Talyp-2024: Giriş synaglary üçin zerur bolan resminamalar

Türkmenistanda zähmet haklary 10 göterim ýokarlandyrylar