BIZNES

Türkmenistan Meclisi 2019 bütçesini onayladı

Türkmenistan Meclisi’nde 2019 yılının devlet bütçesi onaylandı. Milletvekillerinin toplantısına Hükümet üyeleri, çeşitli bakanlıklar ve kamu kurum yetkilileri ve basın mensupları davet edildi. 
Gündeme göre, “Türkmenistan 2019 Devlet Bütçesi Üzerine” Kanun tasarısı ve “Türkmenistan 2017 yılında Devlet Bütçesinin Uygulanması Hakkında” Türkmenistan Meclisi'nin Kararı değerlendirilmek üzere milletvekillerine sunuldu. Milletvekilleri tarafından 2019 yılı devlet bütçesi onaylandı. 
Türkmenistan’ın 2019 yılındaki sosyal politikası halkın yaşam kalitesinin iyileştirmesine ve insan sermayesinin gelişmesine yönlendirilmiştir. Bu bağlamda bilim ve eğitim, sağlık, kültür ve spor alanlarında pek çok reformlar gerçekleştirilecek. Devlet bütçesinin giderlerinin yüzde 75-80 oranının sosyal sektöre yönlendirilmesi hedeflendi. 
Genel olarak, 2019 yılında devlet bütçesinin gelirleri 83868,3 milyon manat olacak ve harcamalar aynı miktarda planlanacak. Bütçenin gelir kısmı, esas olarak petrol ve doğalgaz, kimya, elektrik, inşaat gibi üretim sektöründen gelecek gelirlerle oluşacak. 
Daha önce de belirtildiği gibi, devlet bütçesinin giderlerinin büyük bir kısmı eğitim, sağlık, kültür ve spor alanına yönlendirilecek. 
Ayrıca, yeni köylerin inşa edilmesi, Avaza turizm bölgesindeki projeler, sosyal ve kültür amaçlı binalar, sanayi, ulaştırma ve iletişim altyapılarının geliştirilmesine yönelik projelere de yatırım yapılacak. 
Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararı doğrultusunda memur ve emekli maaşlarının, devlet yardım paralarının ve öğrenci burslarının yüzde 10 oranında arttırılması öngörülmektedir. 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler