TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan Meclisi, 2017 devlet bütçesini onayladı

Türkmenistan Meclisi’nde 2017 yılının devlet bütçesi onaylandı. Ülke parlamentosunun 17. Toplantısında 2017 yılı için düşünülen devlet bütçesi yönelik hazırlanan ‘2017 yılı için Türkmenistan devlet bütçesi’ hakkındaki kanun oybirliğiyle kabul edildi. Meclis’in oturuma Türkmenistan Başkanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar ve basın mensupları da davet edildi.

Sözkonusu bütçe kapsamında 2017 yılı için gelir 103,571 milyar manat, gider ise 104,871 manat olarak belirlendi. Ülkedeki Merkez Bankası tarafından belirlenen resmi döviz kuru 1 dolar 3,5 manattan işlem görüyor.

Devlet bütçesindeki gelir kısmı petrol ve doğalgaz, kimya sanayisi, elektrik enerjisi, inşaat ve diğer sektörlerden gelecek para ile oluşacak.

Meclis’de yapılan oturumda yapılan açıklamada, Türkmenistan devlet bütçesinin giderlerinin büyük bir kısmı sosyal yatırımlara ayrılacağı belirtildi. Sözkonusu alanda eğitim, kültür, sağlık, spor, sosyal güvenlik ve toplumsal hizmetler için yeni yatırımlar yapılacak.

Ülke parlamentosu tarafından kabul edilen bütçe yasası bugün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Genişletilmiş toplantısında Devlet Başkanı tarafından imzalandı.  

Öte yandan, milletvekilleri Ombudsman ile ilgili hazırlanan yasa tasarısını da onayladı. Bu yasada, Türkmenistan’da insan hakları yetkili temsilcisinin faaliyet hakları ve görevleri belirlendi.

Milletvekilleri ayrıca, "Gıda güvenliği üzerinde", "Türkmenistan halk sanatı üzerine", "Ruh sağlığı yardımı üzerine" hazırlanan kanun tasarılarını da onayladılar. Türkmen Meclisi tarafından ayrıca, bazı kanunlarda değişiklik yapmakla ilgili birkaç kanun tasarısı ele alındı ve kabul edildi. Kabul edilen Kanunlar, Devlet Başkanı tarafından imzalandıktan ve yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Türkmen hukukuna göre, kanunların yürürlük tarihi, yayınlandığı gün yürürlüğe girebileceği gibi, ilgili Kanunda açıkça belirtilmek şartıyla, farklı bir tarihte de yürürlüğe girebilir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ilçisi Pakistanyň Daşary işler ministrligindäki agzaçara gatnaşdy

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Birleşen Arap Emirlikleriniň wise-prezidentini gutlady

Täze Arkadag şäheri Aziýa we Ýuwaş ummany sebiti ýurtlaryna tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri

Teswirle