JEMGYÝET

Türkmenistan Meclis Başkanı, Orta Asya Liderler Zirvesi’ne katılacak

Türkmenistan Kazakistan’ın başkenti Astana’da Uluslararası Nevruz Bayramı öncesinde gerçekleştirilecek Orta Asya ülkelerinin Devlet Başkanlarının 1.Zirvesi’ne Meclis Başkanı düzeyinde katılacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı gerçekleştirdiği video-konferans çalışma toplantısında Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva ile görüşerek, onun başkanlığındaki heyetin 15-16 Mart tarihlerinde Astana’daki zirveye katılacağına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Söz konusu zirve, Orta Asya Liderleri arasındaki ilk toplantı olacak. Bundan önce Orta Asya’daki 5 ülke çeşitli platformlarda bir araya geldi. Bölge ülkeleri liderleri, Bağımsız Devletler Topluluğu, Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrasya Ekonomik Topluluğu gibi bir dizi bölgesel örgütler kapsamındaki toplantılarda ikili veya üçlü görüşmelerde bulundu.

Astana’daki zirve, Kazakistan’ın ev sahipliğinde uzun bir aradan sonra gerçekleştirilecek ilk toplantı olacak. Orta Asya ülkelerinde büyük bir coşkuyla kutlanan Nevruz Bayramı öncesinde yapılan zirvede bölge ülkeleri arasındaki dost ve kardeşlik münasebetlerinin bundan sonraki dönemlerde daha da pekiştirilmesi açısından büyük önem taşıyacak.

Öte yandan, Türkmenistan Devlet Başkanı gerçekleştirdiği video-konferans çalışma toplantısında bu zirve dışında ülkedeki tarım sektöründeki çalışmaları ve Dünya Kadınlar Günü ile Uluslararası Nevruz Bayramı kutlamalarını vilayet ve Aşkabat şehir valileri ile görüştü.

 

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri