JEMGYÝET

Türkmenistan kültürü dünyaya tanıtılıyor

Türkmenistan’da ülkenin kültürünün, örf adetlerinin ve milli giyim kuşamlarının dünyaya tanıtılması açısından önemli faaliyetler düzenleniyor. Bu faaliyetler kapsamında uluslararası işbirliğine önem verilerek, Kültür Günleri etkinlikleri organize ediliyor.

Bu defa Türkmenistan’ın kültürü en yakın komşusu Özbekistan’da tanıtılıyor. Türkmenistan’dan kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan heyet, Özbekistan’da çeşitli etkinliklere katıldı. Başkent Taşkent’te Alişer Novai Devlet Akademi Opera ve Bale Tiyatrosu’nda düzenlenen açılış etkinliklerinde konser programı düzenlenerek, Türkmenistan’ın folklor ekipleri gösterilerini sundu.

Ayrıca, bu etkinlikler kapsamında çeşitli sergiler düzenlendi. Sergide Türkmenistan edebiyatından seçme eserler, tarihi eserleri, çeşitli takılar ve milli kiyafetler Özbek vatandaşlarına tanıtıldı. Ayrıca, Türkmenistan sinemasından seçme eserler Özbekistan sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

 TÜRK KÜLTÜR FESTİVALİ, GÜNEY KORE’DE DÜZENLENDİ

Güney Kore’nin başkenti Seul’da Türk Kültür Festivali düzenlendi. Kore Ulusal Müzesi’nde düzenlenen festivale, Türkmenistan yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye katıldı. Türk halklarının kültür mırası Kore halkına tanıtıldı.

Türkmenistan’ın Galkınış grubunun folklor gösterileri büyük beğeni topladı. Konser programının sonunda bütün Türk Dünyası’nın folklor ekiplerinin ortaklaşa gösterisi izleyicileri mest etti.

Ayrıca, bu festival kapsamında da, Türkmenistan’ın ‘Şükür bahşi’ filmi gösterime girdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara