TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan iyot üretiminde dünyada 5.sırada

Dünyada zengin doğalgaz kaynakları ile tanınan Türkmenistan’da enerji kaynakları dışında diğer doğal madenler ve mineral kaynakların da üretimi açısından önemli potansiyel bulunmaktadır. Türkmenistan halihazırda, iyot üretiminde dünyada 5.sırada bulunmaktadır. Bu alandaki üretimin arttırılması yönünde yeni yatırımlara imza atılıyor.

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Ekerem bölgesinde petrol yataklarındaki sulardan iyot üretilmesi için fabrika kuruluyor. Bu fabrikada kullanılacak teknoloji İran’dan satın alınacak. Son teknoloji kullanılarak, sanayi sularından iyot üretilmesi öngörülmektedir. Fabrikada yılda 100 ton üretim yapılması hedeflenmektedir.

Petrol yataklarındaki suların işlenmesi sonucunda elde edilecek ürün üretim yönetimi Japonya ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde daha yaygındır. Son yıllarda bu yöntem Şili’de de kullanılmaya başlandı. Şili dünya piyasasında iyot üretiminde öndeki sırada yer almaktadır.

Kimyasal element olan iyot yüksek kaliteli lastik imalatında, elektronik endüstrisinde, halojen lamba üretiminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca bu ürün kriminolojide de kullanılmaktadır ve bu alanda özellikle metallerin arıtılmasında kullanılmaktadır.

Dünyada iyot üretiminde 5.sırada bulunan Türkmenistan’da her sene 500-520 ton iyot üretilmektedir. Ekerem bölgesindeki fabrika bu alandaki 6.üretim tesisi olacaktır. Bir sene sonra iyot üretimini bir yılda 1000 ton üretim kapasitesine çıkarmak hedeflenmektedir. Bu da, yeni yatakların bulunması ile hayata geçirilecektir.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle