JEMGYÝET

Türkmenistan İslami Dayanışma Oyunları’nda ilk madalyasını kazandı

Türkmenistan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü kentinde 12 Mayıs tarihinde start alan İslami Dayanışma Oyunları’nda ilk madalyasını kazandı. Türkmenistan Kadın Tenis Takımı, takım olarak üçüncülüğü elde etti.

Kortun ustaları bronz madalya için yarışta Azerbaycan milli takımını yenerek, ilk madalyasını kazandı. Erkek takımı ise çeyrek finale kadar ulaştı. Türkmen tenis sporcuları bireysel ve çiftler disiplinlerinde de mücadele edecek.

Türkmenistan Bakü’deki İslami Dayanışma Oyunları’nda 10 spor dalında mücadele ediyor. Tenis dışında Türkmen boksör Horsan İmamkuliyev yarı finale yükseldi. Türkmen boksör en azından bronz madalya kazanabilecek.

Londra 2012 Olimpiyatları’na katılan Nursahet Pazzıyev de, boksta çeyrek finale yükseldi. Türkmen sporcu 16 Mayıs’ta Faslı Yunes Garroumi ile karşılaşacak ve madalya kapısını aralayacak. Türkmenistanlı boksörler, Rus antrenör Aleksandr Lebzyak tarafından hazırlanıyor. Ünlü Rus antrenör, Türkmen sporcuları 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlayacak. 

Türkmen halter sporcusu Yulduz Cumabayeva, bronz madalyanın eşiğinden döndü. Toplamda 163 kilo ağırlık kaldıran Türkmen sporcu, 164 kilo ağırlık kaldıran Türk sporcu Gamze Karakol’a bronz madalyanı kaptırdı.  Yulduz Cumabayeva, Nisan 2017 tarihinde Aşkabat’ta düzenlenen Asya Halter Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştı.

Karateci Diyar Hocayev, 67 kiloda mücadele ederek, ilk 5’lige girmeyi başardı. Ayrıca, Türkmen Voleybol Takımı, ikinci maçında Filistin’i 3:0 galip gelerek, turnuvadaki mücadelesini devam ettiriyor. Türkmen takımı, grubundaki lider ev sahibi Azerbaycan ile 17 Mayıs’ta, 19 Mayıs’ta ise Pakistan ile karşılaşacak. 

Öte yandan, Türkmenistan Türkiye ve Özbekistan’da düzenlenen uluslararası spor turnuvalarında madalya kazanmayı başardı.

İstanbul’daki gençler arasındaki güreş turnuvasına 6 ülkeden 70 civarında sporcu katıldı. Olimp spor okulunun öğrencileri, 3 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı.

Özbekistan’daki Asya Gençler  Judo Kupası’na 10 ülkeden 300 civarında sporcu katıldı. Bu turnuvada Türkmen sporcular 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy