JEMGYÝET

Türkmenistan, İran’ın borcunu ödeyeceğine inanarak, bu ülkeye ihracata devam eder

İran tarafı, Türkmenistan ile mahkemeye gitmemekle doğru bir karara imza attı. Bu konuyla ilgili açıklama, İran Ulusal Gaz Şirketi Başkanı Hamid Reza Aragi’den geldi.

İran Ulusal Gaz Şirketi, uzun bir süre zarfında ‘al ya da öde’ ilkesini ihlal ederek, Türkmen gazını anlaşmadaki miktarını satın almadı. Bunun yanı sıra İran tarafı anlaşma kapsamındaki finansal yükümlülüklerini de yerine getirmedi. Halihazırda, İran tarafının Türkmengaz devlet kurumuna önemli ölçüde borcu oluştu. Bununla ilgili Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı açıklamalarda bulunmuştu.

Türkmenistan tarafının girişimiyle İran’ın Türkmen ortaklarının borcunu ödemesi konusundaki sorunları çözmek için birçok defa müzakereler ve görüşmeler gerçekleştirildi ve bu görüşmelerde Türkmenistan’ın doğalgaz sektörü uzmanları İran’ın borcunu kapatması için ortak çözümler üretilmesi için önerilerde bulunmuştu.

İran Ulusal Doğalgaz Şirketi Başkanı Sayın Aragi’nin uluslararası tahkim mahkemesine başvurubilecekleri yönündeki açıklamaları doğrultusunda Türkmen tarafı, Türkmengaz devlet kurumunun da anlaşma kapsamında böyle bir hakka sahip olduğu duyuruldu. Türkmen tarafı, bunlara rağmen, İran ile tekrar masaya oturmaya hazır olduğunu ve ortaya çıkan durumu düzeltmek için müzakerelerde bulunmak istediğini açıkladı.

Malum bilindiği üzere, İran 1997 yılından bu yan Türkmenistan’dan kuzey eyaletleri için doğalgaz ithal ediyor. Türkmenistan, her sene Çin’e 30-35 milyar metreküp doğalgaz ihracatını gerçekleştirmektedir ve bu miktarı 2020 yılına kadar arttırmak için de çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

COP-28 sammiti: dünýä döwletleriniň başlangyçlary

Putin Türkmenistanyň ilçisinden ynanç hatyny kabul eder

Türkmenistanyň Prezidentiniň COP-28 mejlisindäki ÇYKYŞY

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar