JEMGYÝET

Türkmenistan, İran’da 9 Madalya Kazandı

Türkmenistanlı sporcular, İran’da düzenlenen Asya Gençler Kuraş Şampiyonası’nda 9 madalya kazandı. 11 ülkeden 110’un üzerinde güçlü sporcuların katıldığı turnuvada Türkmen sporcular madalya sıralamasında 3.sırada yer alarak, Güney Kore, Tayvan, Hindistan, Vietnam, İran, Irak ve Lübnan gibi güçlü rakiplerini geride bıraktı.

 

Türkmenistanlı sporcular bu turnuvada 1 altın, 1 gümüş ve 7 bronz madalya kazanarak, ülkesinde 1 ay sonra düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları öncesinde önemli bir başarıya imza attılar ve güzel bir moral depoladılar.

 

Türkmenistan’dan Şamuhammet Kurbanov altın, Atabeg Begmuradov gümüş madalya kazanırken, Merdan Hamrayev, Eziz Amanov, Murat Karayev, Ulugbek Kurbanov, Sılap Rozıveliyev, Arzuv Hallıyev ve Mehmetkerim Nazarov üçüncülük ile yetindi.

Bu arada, Rusya Federasyonunun Ulyanovsk kentinde Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkeler arasında milli spor branşları arasında bir festival düzenlenendi. Bu turnuvada, samba branşında mücadele eden Niyazmurat Şahmuradov gümüş, Kemal Amanov ve Nurali Yalkabov bronz madalya kazandı.

Türkmenistan, Hamburg’daki Dünya Boks Şampiyonası’na Katılıyor

 

Türkmenistanlı boksör Nuryagdı Nuryagdıyev, 22 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenecek Dünya Boks Şampiyonası’na katılacak.

Türkmen sporcu, Özbekistan başkenti Taşkent’te gerçekleştirilen Asya Boks Şampiyonası’nda 81 kiloda mücadele ederek, bronz madalya kazanmıştı ve bu başarısı sporcunun Dünya Boks Şampiyonası’nda boy göstermesine imkân sağladı.

Halihazırda, Türkmenistan’ın boks milli takımı, Rus antrenör Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu Aleksandr Lebzyak hazırlıyor. 3 ay önce resmi olarak Türkmenistan’da göreve başlayan Rus antrenör, kısa zamanda birçok boksörü uluslararası turnuvalara hazırladı ve 7 madalya kazanmalarını sağladı.

Bakü’deki İslami Dayanışma Oyunları’nda Türkmenistan boksta 3 madalya, 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazanmıştı.

Rus boksör Türkmenistan takımını 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na hazırlıyor.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy