JEMGYÝET

Türkmenistan, Çin’e boru hattı gazı tedarikinde lider olabilir

2024 yılında Türkmenistan, yıllık 45 milyar metreküp tedarik ile Çin'e boru hattıyla en büyük  doğalgaz ihracatçısı olmaya devam ederken, Rusya bu dönemde yıllık olarak 35 milyar metreküp sevkiyatı ile yetinecek. Bununla ilgili Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Gaz 2019 raporunda belirtildi.

Aynı zamanda, Çin 2024 yılına kadar en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatçısı olacak. Daha öncelerinde, 2022'ye kadar Çin boru hattıyla doğalgaz tüketiminde lider tüketici haline gelecektir. Rusya ve Orta Asya başta olmak üzere, Türkmenistan kaynaklı tedarikler sayesinde, Çin’e yapılan boru hattı ithalatı 2024 yılına kadar 100 milyar metreküpe çıkarken, LNG ithalatı 109 milyar metreküp seviyesine ulaşacak.

IEA tahminlerine göre, ABD’nin, Katar’ı geçerek sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı konusunda dünyada bir numaralı ülke olabileceğini öngörüyor. Katar'ın onaylanmış yatırım planlarının yokluğunda,  ABD’nin 2024 yılına kadar yılda 113 milyar metreküp teslimatla en büyük LNG ihracatçısı konumuna yükseleceği düşünülmektedir.

IEA ayrıca Avrupa’daki doğalgaz açığı yerel üretimdeki düşüşle birlikte artacağını tahmin ediyor. IEA uzmanlarına göre, 2018’de küresel gaz talebi 2010’dan bu yana % 4.6 artarak 3.9 trilyon metreküpe ulaştı. Ancak 2024 itibariyle, küresel ekonomideki yavaşlamayla birlikte talebin büyüme hızı yılda % 1,6 oranda azalma görülmesi öngörülmektedir.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri