JEMGYÝET

Türkmenistan ile Özbekistan münasebetlerini güçlendiriyor

Orta Asya’nın iki ülkesi Türkmenistan ile Özbekistan başta siyasi olmak üzere ekonomi ve kültürel bağlarını giderek güçlendiriyor. İki ülke Devlet Başkanları arasındaki yakın münasebetler ekonomik işbirliğinin daha da güçlenmesine katkı sağladı. Türkmenistan, Özbekistan’dan büyük bir miktarda tarım ürünleri satın alma kararı aldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev telefonda görüştü. Aynı gün Türkmen Lider, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov’u kabul etti.

Liderler telefon görüşmesinde stratejik boyut kazandırılan ikili münasebetleri değerlendirdiler ve daha önce mutabık kalınan ikili anlaşmaların uygulanmasını ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin çeşitlendirilmesi konuları görüştü.

İki komşu ülke Liderler, tarım ve sanayi sektöründeki işbirliğinin ön plana çıktığını kaydetti. Türkmen Lider bu bağlamda, Özbekistan’dan Türkmenistan iklim şartlarına uygun olan tarım makinelerinin büyük bir kısmını satın almak konusunda imzalanan anlaşmaya dikkat çekti.

Özbek Liderinin girişimiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde, uluslararası ve bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Türkmen Lider ile Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov’un görüşmesinde de ikili münasebetlerin geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

Türkmenistan Devlet Başkanı aynı gün Türkmenistan Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı’na Uzsanoateksport (Özbekistan Cumhuriyeti) şirketi ile 6 Mart 2017 tarihinde imzalanan anlaşmaya ek olarak büyük bir miktarda tarım makineleri ve ekipmanlarının satın alınmasına yönelik sözleşme imzalayama yetki verne kararname imzaladı. Kararnamede ayrıca ödemelerinde yapılması belirtildi. 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy