JEMGYÝET

Türkmenistan ile Özbekistan işbirliğini güçlendiriyor

Kısa zaman içerisinde Türkmenistan’ın 2 kez ziyaret eden Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in son ziyaretinde bir dizi ikili önemli anlaşmalara imza atıldı. Özellikle enerji alanında işbirliği anlaşması, Özbekistan’ın ilk defa ülke sınırları dışında başka bir ülkede enerji alanında iş yapmasına imkân sağlayacak.

Devlet Başkanlığı’na seçildikten sonra 6-7 Mart 2017 tarihlerinde Türkmenistan’ı ziyaret eden Özbekistan Lideri, 19-20 Mayıs tarihlerinde bu defa Hazar Denizi’nin kıyısındaki turizm incisi Avaza turizm bölgesini ziyaret etti. Avaza’daki Kongre Merkezi’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirzivoyev, başta ekonomik ilişkiler olmak üzere birçok alanda enerji, ekoloji, tarım, turizm alanlarındaki işbirliği imkanlarını görüştü.

Görüşmeler sonrasında bir dizi ikili anlaşmalara imza atıldı. Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Özbekistan Uzbekenergo şirketi arasında elektrik enerjisini transit geçişi ile ilgili memoranduma, Türkmenistan Devlet Ekoloji ve Toprak Komitesi ile Özbekistan Ekoloji ve Tabiat Devlet Komitesi arasında işbirliği anlaşmasına, Türkmenistan Devlet Spor Komitesi ile Özbekistan Spor Komitesi arasında spor ve beden eğitimi işbirliği protokolüne ve 5.Asya Oyunlarına Özbek sporcuların katılmasının organize edilmesine, Türkmenhavayolları Kurumu ile ÖzbekistanHavayolları Ulusal Havacılık Şirketi arasında işbirliği memorandumuna, Türkmenpetrol kurumu ile Uzbeknefitgaz ulusal holdingi arasında karşılıklı anlayış memorandumuna imza atıldı.

Ayrıca, Aşkabat ile Taşkent’in kardeş şehirler ilan edilmesine yönelik anlaşmaya, Seydi Devlet Pedagoji Enstitüsü ile Nizami Devlet Pedagoji üniversitesinin arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Paylaşılan Sosyal Medya Hesaplarımız:

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/@vsi3560q    

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär