JEMGYÝET

Türkmenistan ile Özbekistan ilişkilerinde yeni dönem

Özbekistan’da yeni cumhurbaşkanın seçilmesiyle dünya ülkeleri ile ilişkileri hızlandırıldı. Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Özbekistan Demiryolları Genel Müdürlüğü Müdürü Açilbay Ramatov başkanlığındaki heyet, Türkmenistan’da temaslarda bulundu. Özbek heyeti, Türkmenistan-Özbekistan ticaret-ekonomik, bilimsel-teknik ve kültürel işbirliği komisyonunun 13. toplantısına katıldı.

Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi. Görüşmede, enerji, ulaştırma, sanayi, tarım, eğitim, sağlık alanında işbirliği imkanları değerlendirildi. Ayrıca taraflar karşılıklı ticaret hacimlerinin arttırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulundu.

Özbek yetkili, Aşkabat’taki görüşmelerin ülkeler arasındaki işbirliğinin bundan sonraki dönemlerde gelişmesine ivme kazandıracağını ifade etti.

Görüşmede, bölgesel sorunlara çözüm üretilmesi konusunda da fikir teatisinde bulunuldu. Özellikle Aral’ı kurtarma, su kaynaklarını verimli kullanma gibi alanlardaki problemlere dikkat çekildi.

Türkmenistan-Özbekistan ticaret-ekonomik, bilimsel-teknik ve kültürel işbirliği komisyonunun 13. toplantısında ise enerji alanındaki işbirliğinin gelecekte de arttırılması yönündeki faaliyetler değerlendirildi. Aralık 2009 yılında işletmeye açılan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin doğalgaz boru hattı ülkeler arasındaki enerji işbirliği kapsamında hayata geçirilen en büyük projedir.

 Bunların yanı sıra ulaştırma sektöründeki projelere de değinildi. Özbekistan tarafı, Orta Asya-Ortadoğu ulaştırma koridorunun kurulması faaliyete aktif katılmak istediğini belirtti. Bu alanda, daha önceki dönemde Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman koridoru konusunda görüşmeler devam ediyor.

Ekonomik işbirliğinin çeşitlendirilmesi, ticaret hacimlerinin arttırılması, kültür ve turizm alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki çalışmalara da önem verildi.

Toplantı kapsamında ilgili protokole imza atıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler