BIZNES

Türkmenistan ile Tunus işbirliğinde yeni dönem

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Tunus Cumhuriyeti’ne ziyaret gerçekleştirmektedir. Bu ziyaret, Türkmenistan’dan Tunus’a yapılan ilk dışişleri bakanı düzeyindeki ziyarettir. Aynı zamanda Türkmenistan’ın Afrika ülkeleri ile işbirliği yapma yönündeki açılımının meyvesidir.

Türkmen heyeti, Tunus ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulundu. Tunus Dışişleri Bakanı Hemaies Jhinaoui ve Türkmen mevkidaşı Raşid Meredov  arasında Tunus ile Türkmenistan arasında siyasi ve diplomatik alanlarda iki mutabakat muhtırası imzalandı.

İlk mutabakat, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları seviyesindeki istişareler ve ikincisi Diplomatik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (IDFE) ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü arasındaki işbirliğiyle ilgilidir.

Türkmen heyeti, toplantıda ülkesinin işbirliğini ilerletmek için ikili istişareleri yoğunlaştırmaya istekli olduğunu belirtti ve ticaret, ekonomi, bilimsel araştırma, turizm ve eğitim hakkında en kısa sürede daha fazla anlaşma yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

Tunuslu Bakan, Türkmenistan’dan tarafından Tunus’a  yapılan ziyaretin birden fazla nedenden dolayı tarihi olduğunu belirtti; “İki kardeş ülke arasında ilişki kurulmasına ve ticaret, yatırım, enerji ve turizm alanlarında işbirliği fırsatlarının belirlenmesine yardımcı oldu. Türkmenistan, özellikle kültürel ve ekonomik alanlarda muazzam bir potansiyele sahip” dedi.

Bu bağlamda, Tunus’un yasal çerçeveyi güçlendirmek ve yakın gelecekte iki ülke arasındaki bir değişim programını sonuçlandırmak için ikili istişarelere devam etme istekliliğini yineledi.

Tunuslu Bakan ayrıca, Türkmenistan ile iki önemli anlaşma imzalamak istediklerini, bunun birincisinin yatırımları korumak ve diğerinin çifte vergilendirmeyi kaldırmak olduğunu ifade etti.

Türkmenistan heyeti, bu ziyareti kapsamında Tunus Cumhurbaşkanı Béji Caïd Essebsi tarafından Kabul edildi. Cumhurbaşkanı Essebsi, iki ülke arasında ekonomik ilişkiler geliştirmek istediklerini kaydetti. Tunus Lider ayrıca, Türkmenistan’dan Tunus’a üst düzey bir ziyaretin gerçekleşmesinin Kasım 1992’de diplomatik ilişkilerin kurulmasının bu yana bir ilk olduğunu ve bunun ikili işbirliğinin arttırılmasına ve Orta Asya ülkeleriyle işbirliğinin önünü açacağını belirtti.

Ýene-de okaň

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy