JEMGYÝET

Türkmenistan ile Tataristan arasında üst düzey görüşme

Türkmenistan Devlet Başkanı  Gurbanguli Berdimuhamedov ile Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov bir araya geldi. Başkent Aşkabat’ta Oguzhan Köşkü’nde bugün gerçekleşen görüşmede, Türkmenistan ile Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan arasındaki ikili ilişkiler değerlendirildi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkmenistan’daki Tataristan Kültür Günleri ve İş Forumu toplantısına katılmak için Aşkabat’ta çalışma ziyaretinde bulunuyor. Konuk Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkmen Lideri’ne Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev’in selamını iletti ve ayrıca kardeş Türkmenistan’ı tekrar ziyaret etmekden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Minnihanov, Türkmenistan’ı en yakın dost ülke ve geleceği parlak bir ortak olarak kabul ettiklerini ifade ederek, Sayın Devlet Başkanı’nı Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 25.yıldönümü ile tebrik etti.

Devlet Başkanları iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri ve ticaret hacimlerinin arttırılmasına yönelik konuları değerlendirdi. İki ülke arasında ekonomik işbirliği adına birçok ortak projelere imza atıldı. Tataristan’ın Kamaz, Tatneft, Kazan heliköpter fabrikası gibi şirketleri ile Türkmenistan’ın arasında uzun vadeli işbirliği tesis edildi. 2008 yılından bu yana Aşkabat’ta Kamaz şirketinin  ticaret ve eğitim-servis merkezi faaliyet gösteriyor.

Liderler arasındaki görüşmede petrol ve doğalgaz sektöründeki işbirliği konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu. Bu alanda taraflar petrol ürünlerinin yeniden işlenmesi ve gazkimya sektöründe yeni işbirliği potansiyelin bulunduğunu belirttiler. Ayrıca, tarım, yüksek teknoloji gibi alanlarda da işbirliğinin yapılması konusunda hem fikir kaldılar.

Bunun yanı sıra ulaştırma ve lojistik alanlarındaki işbirliği görüşüldü. Türkmenistan’ın ulaştırma alanında birçok uluslararası girişimlerde bulunulduğu ifade edildi.

Devlet Başkanları Türkmenistan ile Tataristan ilişkilerinin önemli bir ayağını oluşturan eğitim sektöründeki işbirliği olanaklarını da masaya yatırdı. Tataristan’da çok sayıda türkmen öğrencisinin eğitim aldığı belirtildi.

Görüşmede, spor alanındaki işbirliği yanı sıra 2017 yılında Aşkabat’ta yapılacak 5.Asya Oyunları konusundaki ortak çalışmalar değerlendirildi. Tataristan tarafı, bu alanda Türkmenistan’a her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Öte yandan, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve beraberindeki heyet, Aşkabat temasları kapsamında Yıldız otelinde düzenlenen İş Forumu’na katıldı. Her iki ülkenin iş dünyasının önde gelen firma temsilcilerinin katıldığı forum kapsamında Türkmenistan Hükümeti ile Tataristan Cumhuriyeti arasında 2017-2019 yıllarında ticari, ekonomik, bilimsel-teknik, kültürel, insani ve diğer alanlarda işbirliği programına, Türkmenistan Bilimler Akademisi ve Tataristan Bilimler Akademisi arasındaki bilimsel ve teknik işbirliği yönünde mutabakat zaptı imzalandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy