Türkmenistan ile Tataristan arasında üst düzey görüşme

Türkmenistan Devlet Başkanı  Gurbanguli Berdimuhamedov ile Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov bir araya geldi. Başkent Aşkabat’ta Oguzhan Köşkü’nde bugün gerçekleşen görüşmede, Türkmenistan ile Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan arasındaki ikili ilişkiler değerlendirildi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkmenistan’daki Tataristan Kültür Günleri ve İş Forumu toplantısına katılmak için Aşkabat’ta çalışma ziyaretinde bulunuyor. Konuk Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkmen Lideri’ne Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev’in selamını iletti ve ayrıca kardeş Türkmenistan’ı tekrar ziyaret etmekden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Minnihanov, Türkmenistan’ı en yakın dost ülke ve geleceği parlak bir ortak olarak kabul ettiklerini ifade ederek, Sayın Devlet Başkanı’nı Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 25.yıldönümü ile tebrik etti.

Devlet Başkanları iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri ve ticaret hacimlerinin arttırılmasına yönelik konuları değerlendirdi. İki ülke arasında ekonomik işbirliği adına birçok ortak projelere imza atıldı. Tataristan’ın Kamaz, Tatneft, Kazan heliköpter fabrikası gibi şirketleri ile Türkmenistan’ın arasında uzun vadeli işbirliği tesis edildi. 2008 yılından bu yana Aşkabat’ta Kamaz şirketinin  ticaret ve eğitim-servis merkezi faaliyet gösteriyor.

Liderler arasındaki görüşmede petrol ve doğalgaz sektöründeki işbirliği konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu. Bu alanda taraflar petrol ürünlerinin yeniden işlenmesi ve gazkimya sektöründe yeni işbirliği potansiyelin bulunduğunu belirttiler. Ayrıca, tarım, yüksek teknoloji gibi alanlarda da işbirliğinin yapılması konusunda hem fikir kaldılar.

Bunun yanı sıra ulaştırma ve lojistik alanlarındaki işbirliği görüşüldü. Türkmenistan’ın ulaştırma alanında birçok uluslararası girişimlerde bulunulduğu ifade edildi.

Devlet Başkanları Türkmenistan ile Tataristan ilişkilerinin önemli bir ayağını oluşturan eğitim sektöründeki işbirliği olanaklarını da masaya yatırdı. Tataristan’da çok sayıda türkmen öğrencisinin eğitim aldığı belirtildi.

Görüşmede, spor alanındaki işbirliği yanı sıra 2017 yılında Aşkabat’ta yapılacak 5.Asya Oyunları konusundaki ortak çalışmalar değerlendirildi. Tataristan tarafı, bu alanda Türkmenistan’a her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Öte yandan, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve beraberindeki heyet, Aşkabat temasları kapsamında Yıldız otelinde düzenlenen İş Forumu’na katıldı. Her iki ülkenin iş dünyasının önde gelen firma temsilcilerinin katıldığı forum kapsamında Türkmenistan Hükümeti ile Tataristan Cumhuriyeti arasında 2017-2019 yıllarında ticari, ekonomik, bilimsel-teknik, kültürel, insani ve diğer alanlarda işbirliği programına, Türkmenistan Bilimler Akademisi ve Tataristan Bilimler Akademisi arasındaki bilimsel ve teknik işbirliği yönünde mutabakat zaptı imzalandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Kubaly türgen Mihain Lopes Nunýes 4-nji gezek Olimpiýa çempiony boldy. Grek-rim göreşi boýunça ökde türgen Mihain Lopes bu ugurda russýaly türgen Aleksandr Kareliniň rekordyny täzeledi. Karelinde 3 altyn medal bar. Kubaly göreşçi Lopes Tokiodaky Olimpiýa oýunlarynda 130 kilogram agramda çykyş edip, final tutluşygynda gruziýaly türgen Ýakob Kajaýyny ýeňip, özüniň 4-nji Olimpiýa çempionlygyny, ýurdunyň bolsa bu oýunlardaky 2-nji altyn medalyny gazandy. Bu...
Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary, daşary işler ministri Raşid Meredow döwlet Baştutanyna Birleşen Milletler Guramasynyň Baş Assambleýasynyň 75-nji sessiýasynyň 96-njy plenar mejlisinde Türkmenistan tarapyndan öňe sürlen «Koronawirus keseliniň (COVID-19) pandemiýasy we ondan soňky döwürde durnukly ösüş üçin üznüksiz we ygtybarly halkara ulag daşamalary üpjün etmek maksady bilen ulagyň ähli görnüşleriniň arasyndaky arabaglanyşygy berkitmek» atly kararnama seredilendigi barada hasabat berdi. 48...
TÜRKMENISTANYŇ BILIM MINISTRLIGI Türkmenistanyň Inžener-tehniki we ulag kommunikasiýalary institutynyň Ulag-logistika ylmy merkezi 2021-2022-nji okuw ýyly üçin aşakdaky hünärler boýunça okuwa KABUL EDÝÄR Kompýuter sowatlylygy: I dereje (Microsoft Office programmalary) — 3 aý; II dereje (Adobe Photoshop, GorelDRAW) — 3 aý; III dereje (AutoCAD) — 3 aý; IV dereje (Programmirleme) — 3 aý. Rus dili: başlangyç dereje — 4 aý; orta dereje — 4 aý. Iňlis dili: başlangyç dereje...
Şu ýylyň 23-nji oýulynda badalga alan tomusky Olimpiýa oýunlarynda sportuň ýeňil atletika ugry boýunça ýaryşlar dowam edýär. Bu ýerde ylgamak, uzak aralyga bökmek, ýokarlygyna bökmek, syrykly bökmek, disK zyňmak ýaly ugurlarda ýaryşlar geçirilip, täze rekordlar gazanylýar. NORWEGIÝALY TÜRGENDEN DÜNÝÄ REKORDY Norwegiýanyň türgeni Karsten Warholm 400 metr aralygy päsgelçilikli bökmek ýaryşynda altyn medal gazanyp, dünýä rekordyny goýdy. Ol bu aralygy 45,94 sekuntda geçmegi...
Özbegistan Respublikasynyň Premýer-ministriniň orunbasary, Maýa goýumlar we daşary söwda ministri Sardor Umurzakowyň ýolbaşçylygyndaky wekiliýeti iş sapary bilen Türkmenistana geldi. Saparyň barşynda S.Umurzakowyň Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary Serdar Berdimuhamedow bilen duşuşygy geçirildi. Taraplar ýokary döwlet derejesindäki ygtybarly syýasy gepleşikler esasynda ilerledilýän döwletara gatnaşyklaryň ösüşiniň ýokary depginini kanagatlanma bilen bellediler. Gepleşikleriň barşynda taraplar ikitaraplaýyn hyzmatdaşlygyň ileri tutulýan ugurlarynyň, hususan-da, söwda-ykdysady pudagynyň häzirki...
18,713FansLike
19,500FollowersFollow
859FollowersFollow
417SubscribersSubscribe

Iň täze habarlar