JEMGYÝET

Türkmenistan ile Tataristan arasında enerji işbirliği

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avaza ulusal turizm bölgesinde Tataristan’ın Tatneft şirketi genel müdürü Nail Maganov ile görüştü.

Görüşmede taraflar, Türkmenistan'ın takip ettiği enerji stratejisinin öncelikli alanları bağlamında, akaryakıt endüstrisinin kapsamlı modernizasyonu ve çeşitlendirilmesi, yeni teknolojilerin tanıtılması, üst düzey endüstrilerin oluşturulması, yüksek kaliteli ürünlerin üretimi, dünya piyasalarında yatırım faaliyetlerinin teşvik edilmesi konuları ele aldı.

Ayrıca, Türkmenistan’ın Türkmenpetrol kurumu ile Tatneft arasındaki münasebetler değerlendirildi.

Aynı gün, Tatneft şirketi genel müdürü Nail Maganov, Türkmen ortakları ile görüştü. Görüşmede, bundan sonraki dönem için ikili münasebetler ele alındı. Görüşme sonrasında Türkmenpetrol ile Tatneft arasında sondaj kuyularının verimliliği arttırmak için imzalanan anlaşma süresinin uzatılmasına yönelik ek sözleşme imzalandı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Türkmenistan Devlet Başkanı Tataristan’ı ziyaret etmişti. Bu ziyarette iki ülke Devlet Başkanları düzeyinde yapılan heyetler arası görüşmede, Tatneft şirketi genel müdürü Nail Maganov hazır bulunmuştu.

Rusya’nın en büyük enerji şirketlerinden Tatneft, Türkmenistan ile uzun yıllardan beri işbirliği yapıyor. Türkmenistan’ın petrol üretimi alanı için çeşitli ekipman tedariki gerçekleştirmektedir ve Türkmen ortakları ile sondaj kuyularının verimliliği arttırmak için işbirliği yapmaktadır.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri