JEMGYÝET

Türkmenistan ile Rusya stratejik işbirliği anlaşması imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rus mevkidaşı Putin’i Oğuzhan Köşkü’nde resmi törenle karşıladı. Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin de takip ettiği Resmi törenden sonra liderler baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde Türkmenistan ile Rusya münasebetleri detaylı bir şekilde gözden geçirildi, Afganistan ve bölgedeki konular ele alındı. Ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği münasebetleri değerlendirildi.

STRATEJİK İŞBİRLİÄžİ GÜÇLENDİRİLİYOR

Türkmenistan’ın önem verdiği bu ziyaret kapsamında bir dizi anlaşmalara imza atıldı. Özellikle liderler stratejik işbirliği anlaşmasına ve ortak bildiriyi imzaladı. Türkmenistan ve Rusya Devlet Başkanlarının da hazır bulunduğu imza töreninde iki ülke ilgili yetkilileri tarafından 13 anlaşma imzalandı. Türkmenistan ile Rusya arasında ticaret, ekonomi, teknik işbirliği, kültür, maliye, standardizasyon ve metroloji, sağlık, turizm, spor, deniz taşımacılığı, tarım, sanayi, göç alanında yetkili kuruluşların temsilciliklerinin karşılıklı olarak açılması ve uyuşturucu, psikotropik maddelerin yasadışı ticarete karşı mücadele edilmesine yönelik anlaşmalar imzalandı.

Daha sonra liderler ortak basın açıklamasında bulundu. Türkmen Lider basın açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı’nın ziyaretine önem verdiklerini, bu ziyaretin iki ülke arasındaki diplomatik münasebetlerin 25.yıldönümünde gerçekleştirildiğini ifade etti. Rus Lider ile başta güvenlik, Afganistan konusu, Hazar Denizi, ticaret, ekonomi, sağlık, kültür ve eğitim alanındaki işbirliğini görüştüğü kaydeden Türkmen Lider, Hazar Denizi'nin statüsü konulu Sözleşmeye ilişkin ortak çalışmanın tamamlanmaya yaklaştığını söyledi ve Hazar’a kıyıdaş ülkelerin Devlet Başkanlarının 5. zirvesinde imzalanacak olması yönündeki temennilerini dile getirdi.

Devlet Başkanı, görüşmelerin ana gündemini ekonomik işbirliğinin oluşturduğunu kaydederek, Hükümetlerarası Türkmen-Rus Komisyonu çerçevesinde Ticaret ve Yatırım  Üst Düzey Grubu olmak üzere yeni bir ortaklık mekanizması oluşturulduğunu, 2017-2019 yılları arasındaki iki ülke hükümetleri arasındaki Ekonomik İşbirliği Programının uygulanmasına yönelik önlemler ve projeler için bir plan kabul edildiğini ve bu üç yıllık bir dönem için yol haritası belirlendiğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Putin de ziyaretten çok memnun kaldığını, Türkmenistan Devlet Başkanı ile her alandaki işbirliğini ele aldıklarını kaydetti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy