TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Romanya arasında eğitim işbirliği

Türkmenistan ile dünya ülkeleri arasındaki eğitim ilişkileri hız kazandı. Türkmenistan, dünya eğitim sistemine entegre olmak için uluslararası işbirliğine büyük önem vermektedir. Dijital ekonomiye geçiş yapan Türkmenistan’da çeşitli sektörlerde uzman ve kalifiyeli elemanlar ihtiyaç duymaktadır. Bunun için çeşitli yabancı üniversiteler ile işbirliği yapılması teşvik edilmektedir.

Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü ile Bükreş Ekonomi Bilimleri Üniversitesi arasında işbirliği tesis edildi. Söz konusu Bükreş Üniversitesi Rektörü Nicolae İstudor ve Rektör Yardımcısı Konstantın Marius Profirou Aşkabat’ı ziyaret etti. Bükreşli bilim adamları,  Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü’nde resmi temaslarda bulundu. Görüşmede, eğitim alanındaki işbirliği ele alındı.  Bükreş heyeti, Türkmenistan’ın eğitim alanında projelerinde yer almak istediklerini belirtti.

Görüşme kapsamında 2019-2023 yılları için Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü ile Bükreş Ekonomi Bilimleri Üniversitesi arasında eğitim, bilimsel araştırmalar alanında işbirliği mutabakatı kapsamında eylem planına imza atıldı.

Bu anlaşma kapsamında eğitim kurumları arasında bilgi paylaşımı gerçekleştirilecek, uzmanlık alanlarında kalifiyeli elemanların yetiştirilmesi sağlanacak ve ayrıca uzaktan eğitim sistemi hayata geçirilecek. Yakın gelecekte eğitim kurumlarının öğretim görevlileri arasında ortak bilimsel araştırmalar yapılacak.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Awazadaky resminama BMG-niň resmi resminamasy hökmünde çap edildi

Teswirle