JEMGYÝET

Türkmenistan ile Lüksemburg Hava Ulaştırma Arasında Anlaşma

Türkmenistan ile Lüksemburg arasında hava ulaşımı konusunda bir mutabakat sağlandı. Söz konusu anlaşma, Lüksemburg Dış İşleri ve Avrupa İşleri Bakanı Jean Asselborn’un 6 Eylül tarihinde Aşkabat’ta gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında imzalandı.

Türkmenistan Dış İşleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşme çervesinde yapılan anlaşma kapsamında Lüksemburg’un Cargolux havayolları şirketinin Türkmenistan’a düzenlediği uçak seferleri daha da arttırılacak. Bu anlaşma, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov ile Lüksemburg Dış İşleri ve Avrupa İşleri Bakanı Jean Asselborn tarafından imzalandı.

Cargolux havayolları şirketi, Haziran 2015’den bu yana hava ulaşımı anlaşması kapsamında Lüksemburg-Türkmenbaşı arasında haftada 8 sefer uçuş gerçekleştiriyor. 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren uçak sefer sayısı 10’a çıkarıldı. Geçtiğimiz günlerde kargo taşımacılığında tecrübeli olan Cargolux’un sefer listesine Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat da eklendi.

Öte yandan, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Jean Asselborn Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından da kabul edildi. Görüşmede, taraflar ulaştırma, sanayi, tarım, bankacılık ve maliye alanlarında işbirliği imkanlarını değerlendirdi.

Türkmenistan’ın elverişli coğrafi konumu itibariyle önemli transit potansiyele sahip olduğu ve Avrupa-Asya uluslararası yük trafiğinin önemli bir parçası olabileceği belirtildi.

 

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi