JEMGYÝET

Türkmenistan ile Kuveyt yeni işbirliği dönemine girdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün Kuveyt ve Birleşik Arap Emirliklerini kapsayan yurtdışı ziyaretinin ilk ayağı olan Kuveyt’te temaslarda bulundu. İki ülke devlet bayrakları ile süslenen uluslararası havaalanında Türkmen Lideri’ni Kuveyt Emirliği Bakanı Şeyh Ali Al-Jarrah Al-Sabah, Kuveyt Emir’in danışmanı Youssef Al-Fuladji ve diğer yetkililer karşıladı.

Türkmen Liderin makam aracı havaalanında Kuveyt Emir’inin Al Cahran köşküne geldi. Burada Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Al-Ahmad El-Jaber Al-Sabah Türkmen Lideri’ni resmi törenle karşıladı.

Kongre Merkezinin büyük salonunda iki ülke arasında heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Türkmen Lider ve Kuveyt Emiri iki ülke arasında yeni işbirliği dönemini başlattı. Liderler ikili ilişkileri ve uluslararası örgütler kapsamında işbirliğini değerlendirdi. Görüşmelerde ticari ve ekonomik işbirliğine daha fazla zaman ayrıldı. Taraflar özellikle enerji, petrokimya, petrol işleme, sanayi, yatırım alanlarındaki işbirliği imkânlarını ele aldı. Türkmenistan ile Kuveyt arasında enerji sektöründe çalışma komisyonun kurulması teklif edildi.

Taraflar ikili işbirliği potansiyeli ulaştırma ve haberleşme alanlarında kullanma yönünde görüş alışverişinde bulundu. Görüşmelerde, Türkmenistan için metalürji ve benzeri yeni alanlarda karşılıklı yatırım ve ortaklığa dayalı üretim tesislerinin kurulması görüşüldü. İkili iş forumları ve ticaret ve yatırım yönelik fuarların yapılması teklif edildi. Taraflar eğitim, sanat ve kültür alanındaki işbirliğine değindi.

Türkmen Liderinin Kuveyt ziyareti devam ediyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri