BIZNES

Türkmenistan ile Kırgızistan stratejik ortak oldular

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetlisi olarak bu ülkeye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında yapılan görüşmeler sonrasında iki ülke Lideri, Türkmenistan ile Kırgızistan arasında dostluğun ve güvenin güçlendirilmesi için stratejik işbirliği deklarasyonuna imza attı.

Türkmen Lider, Kırgız mevkidaşını Bağımsızlık Meydanı’nda resmi törenle karşıladı. Daha sonra Liderler, atlı süvarilerin eşliğinde Oğuzhan Köşkü’ne geldiler. Burada Liderler resmi fotoğraf çektirdiler ve ardından baş başa görüşler. İkili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı. Daha sonra bir dizi anlaşmalara imza atıldı.

Türkmen Lider: İki İlişkilerden Memnun

İmza törenin ardından Liderler ortak basın açıklamasında bulundu. Türkmen Lider, Kırgız mevkidaşı Ceenbekov’un ziyaretinden memnun kaldığını, başta siyasi, ticari, ekonomik olmak üzere uluslararası ve bölgesel konuları görüştüklerini kaydetti. Kırgız konuğu ile Orta Asya’daki su ve enerji konularını, terörle mücadele, bölgenin güvenliği gibi konularda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

KIRGIZ LİDER: İKİLİ MÜNASEBETLERDE YENİ SAYFA AÇILDI

Türkmenistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmekten memnun kaldığını dile getiren Kırgız Lider, bugün imzalanan stratejik işbirliği deklarasyonu ile ikili münasebetler yeni sayfanın açıldığını söyledi. Türkmenistan’ın önemli ortak olarak gördüklerini kaydeden konuk Lider, iki ülke arasındaki siyasi, ticari ve diğer alanlardaki işbirliğinin genişletilmesi için hazır olduklarını kaydetti.

Kırgız Cumhurbaşkanı, Türkmen Lideri’nin davetlisi olarak Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (İSAF) kurucu ülke Devlet Başkanları’nın Zirvesi’ne onur konuğu olarak katılacağını söyledi.

İSAF ZİRVESİ

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (İSAF) kurucu ülke Devlet Başkanları’nın Zirvesi, Avaza turizm bölgesinde yapılacak. Zirveye; Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov,  Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ve Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev katılacak. Atavatan Türkmenistan Ekibi olarak zirveyi takip edeceğiz.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-BAE: gaz pudagynda hyzmatdaşlyk maslahatlaşyldy

“Zangilan” tankeri Türkmenistandan nebitiň ilkinji tapgyryny Azerbaýjana ýetirdi

Özbegistan 10 milliard dollarlyk “akylly” şäher gurar

Türkmenistanda 40 milliard 230 million kubmetr tebigy gaz öndürildi

Türkmenistan Özbegistanyň esasy söwda hyzmatdaşy

Eýranda 1.7 million awtoulag öndüriler

Ata Watan Eserleri