TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Kırgızistan Cumhurbaşkanları Telefonda Görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek Atambayev’in arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Liderler, telefon görüşmesinde iki ülke arasındaki mevcut münasebetlerde gelinen durumdan memnuniyet duydularını dile getirdi. Taraflar, son yıllarda ikili ilişkilerin hızlı bir şekilde geliştiğini belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kırgızistan’a bir çalışma ziyaretinde bulunacağını söyleyerek, malum Eylül ayının başında gerçekleştireceği bu ziyareti Özbekistan’daki cenaze töreni nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığını belirtti. Kırgızistan’a yapacağı ziyaretin tarihinin diplomatik kanalıyla belirleneceğını söyleyen Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kırgız mevkidaşı Sayın Almazbek Atambeyev ile  yapacağı görüşmenin ve Issık Köl’de Türkmenistanlı işadamları tarafından inşa edilmesi öngörülen dinlenme tesisinin temel atma töreninin, ülkeler arasında karşılıklı güven ve saygı ortamında gelişen ikili münasebetlerin daha da pekişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkmenistan Lideri ayrıca, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek Atambayev’e geçen hafta başlayan Dünya Göçebe Oyunları’nda başarılar diledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 3-4 Eylül tarihlerinde Kırgızistan’a yapacağı çalışma ziyaretini Özbekistan’ın ilk ve kurucu Devlet Başkanı İslam Kerimov’un zamansız ölümü nedeniyle iptal etmişti.

 

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle