TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan ile Katar ikili işbirliği anlaşmalarına imza attı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün sabah saatlerinde resmi ziyaret için Katar’a gitti. Bu ziyaret kapsamında dünyanın iki doğalgaz zengini ülkesi arasında bir dizi ikili işbirliği anlaşmalarına imza atıldı.

Türkmen Lider, Doha’da resmi tören ile karşılandı. Daha sonra Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Tani heyetler arası görüşmelere katıldı ve baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkmen Lider, iki ülke arasındaki işbirliğinde ulaştırma sektöründe, özellikle deniz ve hava ulaşımında münasebetlerin geliştirilebileceğini kaydetti.  Türkmenistan’ın girişimiyle hayata geçirilmek istenen ulaştırma koridorlarılarının Orta Asya ile Ortadoğu ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğini sıklaştıracak.

Halihazırda, Hazar Denizi’nin kıyısında Türkmenbaşı kentinde uluslararası deniz limanı projesi hayata geçirilmektedir. Bu nedenle, Türkmenistan Katar’ın ulaştırma ve lojistik alanında faaliyet gösteren firmalarını işbirliği yapmaya davet etti.

Ayrıca, ülkeler arasındaki münasebetlerin geliştirilmesine ekonomik işbirliği ön plana çıkıyor. Ülkeler arasındaki ticaret hacminin arttırılması için doğrudan ticari bağlantıların kurulması gündeme getirildi.

Görüşmelerde, ortak fuarların, iş forumların, her iki ülkenin başkentlerin ticaret evlerinin açılması konusu değerlendirildi. Bu bağlamda, Doha’da yapılan Türkmen-Katar İş Forumu’nun başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği ve önemli anlaşmalara imza atıldığı belirtildi.

Türkmenistan tarafının, Katar’ın bölgesel anlamda önemli olan yatırım projelerini ve inovasyon projelerini değerlendirmey hazır olduğu kaydedildi.

Katarlı fırmalar Türkmenistan’da doğalgaz işleme, petrol, kimya sektörlerinde üretim tesislerini kurmaya davet edildi.  

 Resmi görüşmelerden sonra ikili anlaşmalara imza atıldı. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile Katar Devleti Diplomasi Enstitüsü arasında diplomatik görevlilerin hazırlanması konusunda karşılıklı anlayış muhtırasına imza atıldı. Bunun yanı sıra hükümetlerarası düzeyde, enerji sektöründe işbirliği, standardizasyon, metroloji, belgelendirme ve akreditasyon alanında işbirliği mutabakatları imzalandı.

Ayrıca, Türkmenhavayolları Devlet Kurumu ile Katar Sivil Havacılık Kurumu arasında karşılıklı anlayış memorandumu ve biyoçeşitlilik ve yaban hayatının korunması alanında işbirliği mutabakat zaptına imza atıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ilçisi Pakistanyň Daşary işler ministrligindäki agzaçara gatnaşdy

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Birleşen Arap Emirlikleriniň wise-prezidentini gutlady

Täze Arkadag şäheri Aziýa we Ýuwaş ummany sebiti ýurtlaryna tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri

Teswirle