JEMGYÝET

Türkmenistan ile Katar enerji alanındaki işbirliğini güçlendirecek

Dünyanın enerji devleri Türkmenistan ile Katar enerji alanındaki işbirliğini daha da üst seviyelere taşımayı hedefliyor. Doğalgaz ve petrol kaynakları bakımından dünyanın önemli ülkelerinden birisini teşkil eden Türkmenistan, Katar’ın petrol ve doğalgaz alanındaki tecrübesinden istifade etmeyi planlıyor. Bunun için petrol ve doğalgazdan sorumlu Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Yagşigeldi Kakayev başkanlığındaki heyet, Katar’da resmi temaslarda bulunacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında Türkmenistan’da petrol ve doğalgaz sektörünün altyapısı giderek güçlendiriliyor. Ülkede yeni enerji yataklarının bulunması, bulunan ve mevcut yatakların sanayiya kazandırılması, petrol ve doğalgazdan ihracata yönelik yeni ürünlerin üretilmesi gibi alanlarda ciddi yatırımlar yapılıyor. Bu alanda uluslararası işbirliğine büyük önem veriliyor. Özellikle, enerji kaynaklarının üretilmesinde yeni son model teknolojinin kullanılması konusunda büyük çaba gösteriliyor.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, enerji alanında Katar ile yapılacak işbirliğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, Katar’ın da Türkmenistan gibi enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olduğunu kaydetti.

Katar dünyada doğalgaz rezervi bakımından 3’ncü, doğalgaz ihraç eden ülkeler sıralamasında ise 6’ncı sırada yer almaktadır. Petrol ve petrol ürünleri ihracatında ise 21’nci sırada bulunmaktadır. Katar OPEK üyesi olmakla beraber dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir.

BP verilerine göre, Türkmenistan ve Katar, dünya ispat edilen doğal gazının yaklaşık ¼-ni kendi sahalarında barındırmaktadır. 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy

Gazagystan Türkmenistana täze ilçi belledi