TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Japonya ekonomik işbirliğini genişletiyor

Türkmen-Japon ve Japon-Türkmen ekonomik işbirliği komitelerinin 13. toplantısı Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı binasında yapıldı. Türkmen tarafına, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Japon tarafına İtochu Corporation şirketi Başkan Yardımcısı Yoichi Kobayashi başkanlık etti.

Toplantıya, Mitsubishi, Kawasaki, Itochu, Sumitomo gibi Japonya’nın önde gelen Japon şirketlerinin başkanları dahil olmak üzere 80’den fazla üyeyi içeren Japonya’nın temsilci bir heyeti katıldı. Ayrıca toplantıya Türkmenistan’dan da bakanlıklarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda, taraflar ikili ilişkilerin, özellikle ticari ve ekonomik işbirliğinin kilit yönlerini ayrıntılı olarak değerlendirdiler. Taraflar, son 10 yılda en üst düzeyde karşılıklı ziyaretlerin Türkmen-Japon ilişkilerini güçlendirmede önemli bir faktör haline geldiğini belirtti.

Taraflar, önde gelen Japon firmalarının katılımıyla Türkmenistan’da uygulanan mevcut ve planlanan projeleri gözden geçirdiler. Taşımacılık, gaz ve kimya endüstrisi, elektrik enerjisi endüstrisi, tarım, sağlık, iletişim, turizm ve çevre gibi alanlarda işbirliğinin daha da genişletilmesi için iyi şartların olduğu belirtildi. Ekonominin yeni dijital sistemlerine ulusal düzeyde geçişle ilgili olarak, tarafların yüksek teknolojiler alanında işbirliğini yoğunlaştırmaya niyetli oldukları da belirtildi.

Toplantıda, Türkmenistan ile önde gelen devlet kurumları arasında kimya endüstrisi, gaz endüstrisi, ulaştırma, tarım ve su yönetimi gibi alanlarda Japon şirketleriyle 6 anlaşma imzalandı. Ayrıca toplantı sonuçlarına ilişkin ilgili protokole imza atıldı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt döwlet Baştutanlaryny gutlady

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Teswirle