TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan ile Japonya arasında yeni yatırım imkanları

Japonya-Türkmenistan Ekonomik İşbirliği Komitesi Eşbaşkanı ve ITOCHU Corporation Başkan Yardımcısı Yoichi Kobayashi öncülüğündeki heyet, Türkmenistan’da temaslarda bulundu.

Türkmenistan ile Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) arasındaki ortaklığın bir parçası olarak gaz ve kimya endüstrilerine yatırım yapma olanakları, Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmede ele alındı.

Ayrıca bu görüşmede, Komatsu Japon şirketinin Türkmenistan’a tarım makinelerini tedarik etmesi yönündeki konular değerlendirildi.

Ekim 2018 tarihinde Türkmenistan resmi heyeti Tokyo’da bir dizi temaslarda bulunmuştu. Bu görüşmede, iki ülke arasında özellikle doğalgaz ve kimya sanayi sektöründe yeni yatırım projelerinin hayata geçirilmesi konusunda görüşmeler yapılmıştı.

Türkmenistan’ın doğalgaz kaynakları ile yeni yüksek teknolojili üretim tesislerinin kurulması yönünde çalışmalar sürdürülmektedir. Yabancı yatırımcılar çekilerek, hammaddesi doğalgaz olan pekçok proje hayata geçirildi. Bunların başında Japon şirketleri gelmektedir. 2018 yılında Balkan vilayetinde 2 dev proje; Garaboğaz karbamid fabrikası ve Kıyanlı polipropilen ve polietilen üretim tesisi hizmete açıldı. 2014 yılında Mari vilayetinde yeni Japon teknolojileri ile doğalgazdan üre ve amonyak üreten fabrika devreye alınmıştı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti AHHG-nyň müdiriýetiniň mejlisine gatnaşdy

Türkmenistan Owganystana ynsanperwer kömegini berdi

Wise-premýer Mämmedowanyň Fransiýadaky iş sapary

Teswirle