TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Japonya arasında eğitim işbirliği

Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi ile Tokyo Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi arasında akademik değişim konusunda mutabakat muhtırası imzalandı. Söz konusu anlaşmayı imzalamak için Aşkabat’a Tokyo Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Başkanı Hirotaka Tateişi ve Başkan Yardımcısı Sukero İto öncülüğünde heyet geldi. Japon bilim adamları, Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi’nde resmi temaslarda bulundu. Bu temaslar kapsamında eğitim işbirliği konusunda anlaşmaya varıldı. Japon heyetinin bu ziyareti, Türkmenistan’ın yüksek eğitim alanında uluslararası işbirliğine gösterdiği önemin bir kanıtı oldu.

İki ülkenin eğitim kurumları arasında imzalanan mutabakat muhtırası kapsamında akademik değişimi gerçekleştirilecek. Türkmen öğrenciler, 2017-2018 eğitim yılında Japonya’nın üniversitesinde eğitim alma imkânına sahip olacak.

Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi’nde Japon Kültür ve Eğitim Merkezi faaliyet gösteriyor. Bu merkez sadece üniversite öğrencileri ve öğretim görevlileri değil, aynı zamanda başka istekli olan vatandaşların Japonya’nın tarihi ve kültürü hakkında bilgi almasına imkân sağlıyor.

Tokyo Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Başkan Yardımcısı Sukero İto, Türkmen üniversitesinde ders verdi. Ayrıca, Japon heyeti için sergi ve konser programı organize edildi.

16 Mayıs 2014 yılında kurulan Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi ülkenin yabancı dilde eğitim veren önemli yüksek eğitim kurumlarının birisidir. Uluslararası Üniversite bünyesinde beş fakülte ve 13 bölüm bulunmaktadır. 14 uzmanlık alanında – felsefe, sosyoloji, uluslararası kamu hukuku ve özel hukuk, uluslararası ilişkiler ve dünya siyaseti, gazetecilik, uluslararası ekonomi, yönetim, finans, uluslararası ticaret, sigorta işlerinin yanı sıra programlama, bilgisayar, bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında uzman yetiştiriliyor.

Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi, ABD’nin, Avrupa’nın ve Asya’nın önde gelen üniversiteleri, eğitim kurumları ve araştırma enstitüleri ile işbirliği yapıyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan-BAE: ulag ulgamyndaky hyzmatdaşlyk işjeňleşdiriler

Ata Watan Eserleri

Guterreş: ulag pudagyny özalky ösüşine getirmek üçin bilelikde işlemeli

Ata Watan Eserleri