DÜNÝÄ

Türkmenistan ile Japonya arasında eğitim işbirliği

Başkent Aşkabat’ta Türkmenbaşı şehrinde engelli çocuklar için yatılı okulda tarım eğitimi için sera inşa etme projesi kapsamında, Türkmenistan Ulusal Kızılay Derneği ile Japonya Büyükelçiliği arasında hibe sözleşmesi imzalandı. Proje, çocuklara yetişkin döneminde faydalı olacak mesleki becerileri geliştirmek amacıyla hayata geçirilecek.

Söz konusu sözleşmeye Türkmen tarafından Türkmenistan Ulusal Kızılay Derneği Başkanı Maral Açilova ve Japon tarafından Japonya’nın Aşkabat Büyükelçisi Takahiko Kasumata imza attı. Törene katılanlar söz konusu projenin iki ülke arasındaki insani münasebetlerin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu vurguladılar.

Törende konuşan Ulusal Kızılay Derneği Başkanı Maral Açilova, Japon Hükümetinin mali desteğiyle ikinci projesinin hayata geçireceklerini kaydetti. Bunun birincisinde Türkmenabat kentindeki engelli çocuklar yatılı okulunda böyle bir projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirdiklerini kaydeden Açilova, bunun öğrencilerin mesleki eğitimi için önemli olduğunu söyledi.

Hem kolektif hem de bireysel üyeleri bir araya getiren vilayet ve ilçe komitelerinden, gönüllülerden oluşan Ulusal Kızılay Derneği’nin faaliyetlerinin, hayırseverlik ve iyi niyet ilkeleri üzerine inşa edildiğini söyleyen Açilova, gençlerin arasında Türkmen halkının manevi ve ahlaki geleneklerini yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Ýene-de okaň

Aşgabatda Fransiýanyň milli güni bellenildi

Prokurorlary wezipä bellemek we wezipeden boşatmak hakynda

Türkmenistan bilen Türkiýe Ýewropa bazaryna girmek mümkinçiliklerini maslahatlaşdy

Türkmenistanyň ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy

Ženewada WIPO agza ýurtlaryň Assambleýasynyň 65-nji mejlisi geçirilýär

Muttaki: TOPH taslamasy üçin ähli tagallalary ederis