TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile İtalya siyasi istişarelerde bulundu

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda İtalya ile Türkmenistan arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. İtalya heyetine Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Manlio Di  Stefano başkanlık etti. Türkmen tarafına ise Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlık etti.

Toplantıda taraflar, Türkmen-İtalyan ilişkilerinin mevcut durumunu değerlendirdi. Bununla birlikte, BM ve AB çerçevesinde işbirliğinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası ortak çıkarlarla ilgili konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Avrupa Birliği’nin yeni Orta Asya stratejisini çeşitlendirme olasılığı üzerinde duruldu. Bu bağlamda, Avrupa Birliğinin kilit ülkelerinden olan İtalya, bu stratejinin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Müzakereler sürecinde, taraflar karşılıklı ticaret ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Aynı zamanda, heyetler eğitim, bilim ve kültür alanında daha da gelişmenin önemini vurguladılar.

Görüşme sonunda Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı arasında 2019-2020 yılları için Eylem Planına imza atıldı.

Daha sonra yerli ve yabancı basın mensuplarına konuşan Bakan Yardımcısı Di Stefano, Türkmenistan’a siyasi istişare toplantısına katılmak için geldiğini ve çok verimli görüşmelerinin olduğunu kaydetti. Özellikle ekonomik işbirliği konularını değerlendirdiklerini kaydeden Bakan Yardımcısı, Türkmenistan ile yakın ekonomik işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Döwlet migrasiýa gullugyna täze ýolbaşçy bellendi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda Ýokary kazyýetiň başlygy täzelendi

Türkmenistanda täze milli howpsuzlyk ministri wezipä bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle