DÜNÝÄ

Türkmenistan ile İran işbirliği, Tahran’da ele alındı

İran’ın başkenti Tahran’da Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar ikili ve bölgesel işbirliğini değerlendirdi. Siyasi ve ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesi için ortak çözümler ve planlar ele alındı.

Bakan Yardımcıları, mevcut işbirliğinin devam ettirilmesi konusundaki kararlıklarını dile getirdiler ve ikili ilişkilerde, özellikle enerji ve transit alanlarında yeni kapasitelerin yaratılması yönündeki çalışmaları değerlendirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcıları, yeni gelişmeleri göz önüne alarak ikili ilişkileri genişletme yol haritasının güncellenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Türkmen heyeti, Tahran ziyareti kapsamında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile de görüştü. İranlı Bakan Zarif, Tahran’ın Aşkabat’la olan bağlarına büyük önem verdiğini ve Türkmenistan’ı İran’a en yakın ülkelerden biri olarak gördüğünü söyledi.

“Her zaman Türkmenistan ile çeşitli alanlarda ilişkileri geliştiriyoruz ve yeni işbirliği arayışı içindeyiz. İki komşu ülke arasındaki dostluk ve kardeşliği teşvik etmek için tüm kapasiteleri değerlendireceğimizi umuyoruz” diyen Zarif, Hazar Denizi hukuki statüsüne yönelik imzalanan karara değinerek, bu alanda ortak projelere hazır olduklarını ifade etti.

Ýene-de okaň

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi

Maryda 59 sany täze kotejjler toplumynyň açylyş dabarasy boldy

BAE-niň Merkezi Aziýa maýa goýumlary 13 milliard dollardan geçdi

Hormatly Prezidentimiziň täze kitaby Türkiýede tanyşdyrylar

Türkiýede Magtymguly Pyraga bagyşlanan konsert geçiriler

Türkmenistanyň Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasyna wekil bellemegine ynam bildirdi