TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan ile İran işbirliği, Tahran’da ele alındı

İran’ın başkenti Tahran’da Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar ikili ve bölgesel işbirliğini değerlendirdi. Siyasi ve ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesi için ortak çözümler ve planlar ele alındı.

Bakan Yardımcıları, mevcut işbirliğinin devam ettirilmesi konusundaki kararlıklarını dile getirdiler ve ikili ilişkilerde, özellikle enerji ve transit alanlarında yeni kapasitelerin yaratılması yönündeki çalışmaları değerlendirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcıları, yeni gelişmeleri göz önüne alarak ikili ilişkileri genişletme yol haritasının güncellenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Türkmen heyeti, Tahran ziyareti kapsamında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile de görüştü. İranlı Bakan Zarif, Tahran’ın Aşkabat’la olan bağlarına büyük önem verdiğini ve Türkmenistan’ı İran’a en yakın ülkelerden biri olarak gördüğünü söyledi.

“Her zaman Türkmenistan ile çeşitli alanlarda ilişkileri geliştiriyoruz ve yeni işbirliği arayışı içindeyiz. İki komşu ülke arasındaki dostluk ve kardeşliği teşvik etmek için tüm kapasiteleri değerlendireceğimizi umuyoruz” diyen Zarif, Hazar Denizi hukuki statüsüne yönelik imzalanan karara değinerek, bu alanda ortak projelere hazır olduklarını ifade etti.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti: futbol boýunça dünýä çempionatynyň hormatly myhmany

Baş Redaktor

Türkmenistanyň wekiliýetiniň Özbegistana sapary

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň ýolbaşçylary HHR-iň Başlygyna gynanç bildirdi

Teswirle