JEMGYÝET

Türkmenistan ile İran enerji işbirliğini arttıracak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetlisi olarak 2 günlük resmi ziyaret ile gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkmenistan ile enerji alanındaki işbirliğini daha da arttıracaklarını söyledi. Aşkabat’ta askeri törenle ile karşılanan Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ziyareti kapsamında çeşitli alanlarda 10’dan fazla mutabakat zaptına imza atıldı.

Bugün öğle saatlerine doğru Aşkabat’a gelen Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından Bağımsızlık Meydanı’nda resmi törenle karşılandı. Ardından liderler Ruhiyet Köşkü’nde uzun süren baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra heyetler arası görüşmelere geçildi. Bu görüşmelerde, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkiler yanı sıra Hazar Denizi’ne ilişkin konular, uluslararası ve bölgesel konular değerlendirildi.

Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği ziyaret kapsamında resmi görüşmelerden sonra Liderlerin hazır bulunduğu törende anlaşmalara imza atıldı.

150 İran şirketi Türkmenistan’da

İmza töreninin ardından Liderler ortak basın açıklamasında bulundu. Türkmen Lider basın açıklamasında, İran ile çok yakın komşu olduklarını ve birçok ortak değerlere sahip olduklarını kaydetti. Bu ziyaretin sonuçlarından memnun kaldıklarını belirten Türkmen Lider, siyasi, ekonomik, ticari ve diğer alanlardaki işbirliğini görüştüklerini söyledi. Devlet Başkanı iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttığını kaydederek, geçen sen 1 milyar doları aştığını, Türkmenistan’da 150 İran şirketlerinin faaliyet gösterdiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani basın açıklamasında, Türkmenistan ile mevcut ticaret hacminin ülkelerin potansiyelinden az olduğunu kaydederek, bunu yükseltmek istediklerini kaydetti. Türkmenistan ile enerji işbirliğini arttırmak istediklerini söyleyen Ruhani, iki ülkenin boru hatlarının, elektrik hatlarının kullanılması gerektiğini belirtti. Ruhani, Türkmen enerji kaynaklarını üçüncü ülkelere göndermek, swap konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Hazar Denizi alanında da işbirliği görüştüklerini söyleyen Ruhani, Türkmenistan ile her alanda işbirliğini arttırmak istediklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, yarın tarihi Merv kentini ziyaret edecek ve daha sonra Azerbaycan’a gidecek. 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi