TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Gürcistan işbirliği eylem planı imzaladı

Romanya’nın başkenti Bükreş’te Hazar Denizi-Karadeniz Uluslararası Taşımacılık Koridoru projesi kapsamında Türkmenistan ile Gürcistan Dışişleri Bakanları görüşmesi gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Raşid Meredov ile Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği konular ele alındı. Bakanlar, Türkmenistan ile Gürcistan arasında siyasi ve diplomatik münasebetlerin yüksek seviyesinden memnun olduklarını açıkladı. İki ülke arasındaki

Türkmenistan ile Gürcistan Devlet Başkanları’nın karşılıklı ziyaretlerinin iki ülke arasında geniş yelpazede işbirliğinin geliştirilmesine imkan sağladığı ifade edildi. Taraflar ayrıca, ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu.

Taraflar ikili ticari işbirliğinin geliştirilmesi konusuna da değindi. Karşılıklı dış ticaret hacimlerinin artmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Türkmenistan ile Gürcistan arasında ihracat-ithalat bakımından önemli potansiyelin olduğuna dikkat çekildi.

Bu bağlamda, en kısa zamanda Türkmenistan-Gürcistan Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Toplantısının yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Görüşme kapsamında, bakanlar, 2019-2021 yılları arasında iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasında ilişkileri daha da artıracak bir işbirliği planı imzaladılar.

Toplantıda bakanlar, iki ülkede uluslararası transit ve enerji projelerinde işbirliği ve katılımın önemini vurguladılar. Bu bağlamda, Hazar Denizi ve Karadeniz ulaşım yollarının geliştirilmesini kolaylaştıracak Bükreş Deklarasyonu’nun imzalanacağı bir dörtlü bakanlar toplantısının önemine değinildi.

İki ülke bakanları Romanya’ya çalışma ziyaretinde bulunuyor ve dörtlü bakanlar toplantısına katılacaklar.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň Mary welaýatyna iş sapary

Türkmenistanly lukmanlar Türkiýede ejir çekenlere kömek berýär

Özbegistan Türkmenistana “Tiz kömek” awtoulaglaryny iberdi

Teswirle