BIZNES

Türkmenistan ile Güney Kore yeni işbirliği anlaşmaları imzaladı

Türkmenistan ile Güney Kore arasındaki hükümetler arası ekonomik işbirliği komisyonunun 6.toplantısı ve iş forumu Aşkabat’ta yapıldı. Türkmenistan heyetine, petrol gazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, Kore heyetine Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Joo Hyunghwan başkanlık etti.

Toplantıda, ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler yanı sıra standardizasyon ve mali sistemin kontrolü gibi konularda görüşüldü. Ayrıca, enerji, hidrokarbon kaynaklar, inşaat, tarım, sağlık, ulaştırma, iletişim, eğitim, bilim, spor, kültür ve turizm alanındaki işbirliği konuları ele alındı.

Toplantı sonrasında mutabakat zaptına imza atıldı. Ayrıca, hükümetler arası ekonomik komisyonunun 7.toplantısını 2018 yılında Seul’da yapılması kararlaştırıldı.

Türkmen-Kore İş Forumu’nda ise iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği potansiyeli masaya yatırıldı. Bu foruma Güney Kore’nin dünyaca ünlü Hyundai Engineering Co., LTD, LG International Corp., Samsung C&T Corporation, POSCO Engineering & Construction Co. Ltd., POSCO Daewoo Cooperation gibi şirket yetkilileri katıldı.

Forum kapsamında bir dizi ikili anlaşmalara imza atıldı. Türkmenistan ile Güney Kore arasında 2017-2021 yılları kapsayan ticaret ve ekonomik işbirliği zaptına, Kore Borsası (KRX) ile Aşkabat Borsası arasında borsa açmak konusunda karşılıklı anlayış memorandumuna, Türkmengaz Devlet Kurumu ile LG İnternational şirketi arasında Kiyanlı gaz-kimya tesisinde üretilecek polipropilen ve polietilen ürünlerini ortak pazarlama seçeneklerinin araştırılması konusunda anlaşmaya imza attılar.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

“Rosatom” Gyrgyzystanda ýel energetika taslamasyny durmuşa geçirer

Özbegistan Türkmenistandan 21,6 million kWt/sagat elektrik energiýasy satyn aldy

Ata Watan Eserleri

Owgan ministri: ähli owganlar TOPH taslamasyny goldaýar

Dünýäde tebigy gazyň önümçiligi 2.8 göterim artar

Türkmenistanda hususy kärhana ilkinji gezek önümçilikde Gün energiýasyny ulanar

Türkmenistan Russiýa tebigy gaz ibermekdäki şertnamany doly ýerine ýetirdi