TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Güney Kore diplomatik ilişkilerinin 25.yılını kutluyor

Güney Kore geçici Cumhurbaşkanı Hwang Kyo-ahn, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’a iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25.yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi.

Güney Kore geçici Devlet Başkanı mesajında; “İki ülke arasında siyaset, ekonomi, kültür ve diğer alanlarda işbirliği münasebetleri geliştiriliyor. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 2015 senesinde Güney Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret ikili münasebetlere ivme kazandırdı” şeklinde açıklamalar yer aldı.

Geçici Cumhurbaşkanı Hwang Kyo-ahn, Türkmenistan’ın Kıyanlı bölgesindeki polietilen ve polipropilen gaz-kimya tesisinin inşasının hızlı bir şekilde yürütüldüğünü ve bunun ekonomik işbirliğinde önemli bir başarı olduğunu belirtti.

Geçici Devlet Başkanı, gelecekte de doğalgaz sahalarının araştırılması, petrokimya ve doğalgaz sanayi tesislerinin inşa edilmesi konusunda karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin devam ettirilmesi ilgi gösterdiklerini kaydederek, Koreli şirketlerin Türkmenistan’ın sanayi sektörünün çeşitlendirilmesi yönündeki projeleri konusunda güvenilir ortaklar olacağını belirtti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle