JEMGYÝET

Türkmenistan ile FİA arasında işbirliği

Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarının ödül töreni dolayısıyla Balkan vilayetine giden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Serdar otelinde Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FİA) Başkan Yardımcısı, BAE otomobil ve turizm kulübü başkanı, ünlü sporcu-yarış pilotu Muhammed Bin Sulayem ile görüştü.

Konuk, birçok ülkeden 80’in üzerinde takımı bir araya getiren Amul-Hazar 2018 rallisinin önemli olduğunu söyleyerek, FİA ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak Türkmenistan ile işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan hem ikili hem de çok taraflı işbirliğine açık bir ülke olduğunu kaydederek, Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırmakla sadece ulaştırma sektöründeki potansiyelini kullanmak istemediklerini kaydeden Türkmen Lider, bu bağlamda kültür ve spor alanındaki diyaloğun da güçlendirilmesini hedeflediklerini ifade etti. Bu açıdan, Amul-Hazar 2018 rallisi büyük önem arz etmektedir.

Görüşmede, ralli yarışının ekoloji yönü değerlendirildi. Özellikle çevreye zarar vermeden yapılması için büyük önem arz edildiği kaydedildi. Ralli yarışları sırasında CO2 emisyonlarını azaltmak için gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi. Diğer taraftan bu yarışın Türkmenistan tarihi ve kültürel mirasının tanıtılması için de büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Taraflar geleceğe yönelik işbirliği konularını ele aldı. Türkmen Lider, konuğuna uluslararası ralli için basılan hatıra maden paralarını hediye etti. Muhammed Bin Sulayem bu yarışın uluslararası spor takviminde layık bir yer alacağına olan inancını dile getirdi.

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi