TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Ermenistan yeni işbirliği anlaşmalarını imzaladı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın davetlisi olarak bu ülkede resmi temaslarda bulunuyor. Bu ziyaret kapsamında ağırlıklı olarak ikili işbirliği konuları görüşüldü ve bir dizi yeni anlaşmalara imza atıldı.

Liderler ortak bildiriye imza atarken, hükümet üyeleri düzeyinde turizm alanında işbirliği anlşamasına, 2018-2020 yılları arasında kültür ve sanat alanında işbirliği programına, 2018-2019 yılları için Türkmenistan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliği eylem planına, mali istihbarat değişimi konusunda mutabakat muhtırasına ve spor alanında işbirliği muhtırasına imza attılar.

Bunun yanı sıra eğitim alanında da bir takım anlaşmalar sağlandı. Türkmenistan Bilimler Akademisi’nin Sismoloji ve Atmosfer Fizik Enstitüsü ile Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi’nin A.Nazarov Jeofizik ve Mühendislik Sismolojisi Enstitüsü arasında işbirliği anlaşmasına, Mahtumkuli Türkmen Devlet Üniversitesi iler Erivan Devlet Üniversitesi, Türkmenistan Ziraat Üniversitesi ile Ermenistan Ulusal Ziraat Üniversitesi arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomasi Okulu arasında da işbirliği mutabakatı sağlandı.

Liderler, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ticari, ekonomik, kültür ve diğer alanlardaki işbirliği konularını değerlendirdi. Görüşmelerde, uluslararası ve bölgesel örgütler bazındaki münasebetler ele alındı. Taraflar uluslararası terorizm, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı, ulusötesi suçlar ile mücadelede işbirliğinin kararlı bir şekilde devam ettirileceği konusunda hem fikir kaldılar.

İki ülke Devlet Başkanları, bu sene Mart ayında Erivan’da düzenlenen 8.Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonunun toplantısını değerlendirdi. Bu toplantıda, enerji, ulaştırma, tekstil, maliye ve bankacılık, tarım, sağlık alanında işbirliği potansiyeli ele alınmıştı.

Aşkabat ile Erivan arasında doğrudan uçak seferlerinin yapılması değerlendirildi. Gelecekte, üçüncü ülkelere uçuşların yapılabileceği ele alındı.

Resmi görüşmelerden sonra liderler ortak basın açıklamasında bulundu. Ermenistan ziyaretinden memnun kalan Türkmen Lider, bu ziyaretin ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin ileri seviyelere taşınmasına imkan sağlayacağını belirtti.

Türkmenistan’ın bu sene Eylül ayında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacağını söyleyen Devlet Başkanı, Ermenistan mevkidaşı Serj Sarkisyan’ı bu oyunların 17 Eylül’de yapılacak açılış törenine davet etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri