TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile BM ortak işbirliğinin 25.yılını kutluyor

2 Mart 1992 yılında Birleşmiş Milletlere üye olan Türkmenistan’da üye olmasının 25.yılını kutluyor. Bu anlamlı sene dolayısıyla Aşkabat’taki Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde tören düzenlendi. Törene, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Yelena Panova, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler, kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri, öğrenciler, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

“Atavatan Türkmenistan” dergisinin de davet edildiği toplantıda, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bu sene dolayısıyla düzenlenen ‘Türkmenistan-BM: Barış, güvenlik ve sürdürülebilir kalkınma için stratejik işbirliği’ konulu toplantıya gönderen yazılı mesajı okundu. Türkmen Lider, Birleşmiş Milletler ile çok boyutlu ortaklığın Türkmenistan’ın dış politikasının önemli bir alanine oluşturduğunu ifade etti. 2 Mart 1992 yılında BM üye olarak üslendiği uluslararası sorumlulukları ve yükümlülükleri tam olarak yerine getirdiğini söyleyen Devlet Başkanı, Türkmenistan’da BM’nin birçok kuruluşunun, özellikle BM Kalkınma Programı, UNİCEF, Dünya Sağlık Örgütü, UNDOC gibi birçok kuruluşunun temsilciliğinin bulunduğunu belirtti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın girişimiyle Aşkabat’ta açılan Orta Asya için BM Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezin önemli rol oynadığını ifade etti. Devlet Başkanı ayrıca, Türkmenistan’ın yeni kabul edilen 2017-2023 yıllarını kapsayan dış politika konseptinde de BM ile stratejik işbirliğinin devam ettirilmesinin önemli yer edindiğini kaydetti.

Daha sonra konuşan BM Türkmenistan temsilcisi Yelena Panova, BM Genel Sekreteri Antoniu Guterres’in bu anlamlı gün için gönderdiği mesajını okudu. BM Genel Sekreteri, Türkmenistan Devlet Başkanı’nı yeniden devlet başkanlığına seçilmesi ve Türkmenistan’ın BM üye olmasının 25.yılı ile tebrik etti.

BM Genel Sekreteri, Orta Asya’da ve dünyada barışın ve güvenliğin sağlanması, sürdürülebilir kalkınmanın devam ettirilmesi adına Türkmenistan ile stratejik işbirliğinin devam ettirileceğini kaydetti.

Toplantıda yapılan konuşmalarda, Türkmenistan ile BM ilişkileri, Türkmenistan dış politikada kazandığı başarılar hakkında sunumlar yapıldı.

•            Türkmenistan günümüzde 142 devlet ile diplomatik ilişkiler yürütmektedir.

•            Türkmenistan günümüzde 44 önemli uluslararası kuruluşa üyedir.

•            Türkmenistan dış politikasında “Tarafsızlık politikası” önemli bir işleve sahiptir.

•            BM Genel Kurulu 12 Aralık 1995 ve 3 Haziran 2015 tarihinde Türkmenistan’ın  Tarafsızlığını tasdik etti.

•            2 Şubat 2017 yılında BM Genel Kurulu 12 Aralık tarihini Uluslararası Tarafsızlık günü olarak ilan etti.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ilon Mask degişmäni halaýar: “Mançester Ýunaýtedi” satyn almaýar

Ata Watan Eserleri

Awaza forumy: deňze çykalgasy bolmadyk döwletlere maýa goýumlary gönükdirmek möhümdir

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri