Türkmenistan ile Belarus ilişkilerinde yeni dönem

Asya bölgesinin en büyük maden işleme tesisine imza atan Türkmenistan ile Belarus ilişkilerinde yeni döneme girildi. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşeno’nun Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret bu anlamda büyük önem kazanmaktadır. Eğitim alanında önemli anlaşamların imzalandığı ziyarette, Belarus tarafı Türkmenistan’a dizel yakıtı ile çalışacak tren inşa etmeyi teklif etti.

Dün gece Aşkabat’a gelen Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, bugün sabah Oğuzhan Köşkü’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından askeri tören ile karşılandı. Resmi törenin ardından liderler baş başa bir görüşme gerçekleştirdi ve ardından heyetler arası görüşmelere katıldı.

Resmi görüşmeler kapsamında biri dizi ikili anlaşmalara imza atıldı. Özellikle eğitim alanında önemli anlaşmaların imzalandığı imza töreninde, liderler ortak bildiri imzaladı. İki ülke hükümet üyeleri suçla mücadelede işbirliği anlaşmasına, 2017-2020 yılında kültür ve sanat alanında İşbirliği Programı'nın uygulanması için Eylem Planına, 11 Mayıs 2016 tarihindne bu yana Türkmen-Belarus ticaret evi tarafından Belarus’a, Belarus-türkmen ticaret evi tarafından Türkmenistan’a getirilecek malların vergiden muaf tutulması ve malların listesinin prokolüne,  2017-2018 yılları için turizm alanında işbirliği programına imza attı.

Ayrıca, Türkmenistan’ın Oğuzhan Teknolojiler ve Mühendislik Üniversitesi,  Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü, Türkmen Devlet Enerji Enstitüsü, Seydi Devlet Pedagoji Ensitütsü ile Belarus’un bazı üniversiteleri arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

– BELARUS ÖNEMLİ ORTAÄžIMIZ-

Türkmenistan Devlet Başkanı ortak basın toplantısında yaptığı açıklamasında, iki ülke arasındaki önemli konuları ele aldıklarını, uluslararası ve bölgesel konuları masaya yatırdıklarını kaydetti.

Belarus ile ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirmek istediklerini kaydeden Türkmen Lider, enerji, kimya sanayisi, tarım, hafif sanayi, tekstil ve diğer alanlarda önemli işbirliği potansiyelinin bulunduğunu ifade etti.

Okap bilersiňiz  21 sany desgany hususylaşdyrmak meýilleşdirilýär

Türkmenistan ile Belarus arasındaki ilişkilerin yeni sembolünün Garlık kasabasında inşa edilen yıllık üretim kapasitesi 1,4 milyon ton potasyum klorid gübresini üretecek tesis olduğuna dikkat çeken Türkmen Lider, ulaştırma alanında Kuzey-Güney, Doğu-Batı yönlerinde işbirliği yaparak, Doğu ve Merkez Avrupa, Baltık bölgesi, Ortadoğu ve Güney Asya pazarlarına ulaşabileceklerini ifade etti.

LUKAŞENKO: TÜRKMENİSTAN İÇİN DİZEL TREN ÜRETMEYE HAZIRIZ

Belarus Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısında Türkmenistan ile her alanda özellikle eğitim ve bilim alanındaki işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu ifade etti. Ziyaret kapsamında imzalanan anlaşmaların büyük çoğunluğunun eğitim sektörünü kapsadığını ifade eden Lukaşenko, Türkmenistan’ın sıcak iklim şartlarına uygun olan dizel yakıtı ile çalışacak tren üretmeye hazır olduklarını kaydetti.

Belarus Lider ayrıca, tarım, enerji, sağlık, biyoteknoloji alanında işbirliği yapmaya hazır olduklarını, IT Teknoloji alanındaki tecrübeleri ve birikimlerini Türkmenistan’la paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Konu Cumhuraşkanı, Türkmenistan için Belarus üniversitelerinde uzman ve kalifiyeli öğrencileri hazırlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Resmi görüşmelerden sonra liderler, Aşkabat’ta inşa edilen Belarus Büyükelçiliğinin açılışını gerçekleştirdi. Yarın ise iki ülke Devlet Başkanı Garlık madencilik ve işleme tesisinin açılışına katılacak.

Türkmenistan ile Belarus arasındaki diplomatik ilişkiler 21 Ocak 1993 yılında kuruldu. İkili ilişkiler stratejik ortamda sürdürülüyor. Belarus Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı daha önce 2002 2009, 2011, 2013 ve 2015 yıllarda ziyaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı ise 2010, 2012, 2014 ve 2016 yıllarında Belarus’da resmi ziyarette bulundu.

Okap bilersiňiz  “Victory” brendli türkmen köýnekleri daşary ýurda iberiler

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Futbol janköýerleriniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan futbol boýunça Ýewropa çempionaty başlady. Düýn gije 00:00-da ilkinji duşuşyk geçirildi. "A" toparda çykyş edýän Italiýanyň milli ýygyndysy Türkiýäniň milli ýygyndysyny 3:0 hasabynda ýeňmegi başardy. ITALIÝADAN TARYHY REKORD Şeýlelikde, Italiýanyň milli ýygyndysy 2018-nji ýylyň 10-njy sentýabryndan bäri, resmi hem-de ýoldaşlyk duşuşyklarynda bassyr 28 duşuşykdan bäri ýeňilmän gelýär. Bu ýurduň taryhyndkay täze bir rekorddyr. Bu döwürde...
Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginiň Halkara gatnaşyklar institutynyň işini kämilleşdirmek göz öňünde tutulýar. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçildi. Şoňa görä, häzirki wagtda Halkara gatnaşyklar institutynda fakultetleriň 4-si, kafedralaryň 6-sy, merkezleriň 3-si hereket edýär. Institutyň işiniň kämilleşdirilmegi babatda iki basgançakly bakalawr we magistr bilim maksatnamasyna geçmek üçin öňümizdäki okuw ýylynda ýokary okuw mekdebinde tölegli esasda käbir ugurlary açmak teklip edilýär. Geljek ýyllarda...
Şu ýylyň 22-27-nji iýuny aralygynda ýurdumyzyň Lebap welaýatynda Medeniýet we sungat işgärleriniň hem-de Magtymguly Pyragynyň şygryýet güni mynasybetli geçiriljek Medeniýet hepdeligi hem-de baýramçylyk açylyş dabaralary barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçilişi ýaly, sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde Lebap welaýatyndaky döredijilik çäresi we onuň maksatnamasy barada aýdyldy. Medeniýet hepdeligine gabatlanyp, welaýatda medeni-durmuş maksatly desgalaryň, şol sanda Kerki şäherinde howa menziliniň,...
Ministrler Kabinetiniň sanly ulgam arkaly geçirilen mejlisinde ýurdumyzda sementiň täze görnüşiniň önümçiliginiň ýola goýlandygy barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde habar berlişi ýaly, ýurdumyzyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministrliginiň garamagyndaky sement zawodlarynda aktiw mineral goşundylary — bazalt porfiritleri we opoka çig malyny goşmak arkaly portlandsementiň önümçiligi ýola goýuldy. “Balkan” kän müdirliginiň bazalt porfiritleriniň “Ufra” ýatagynyň we Lebap welaýatynyň Döwletli etrabyndaky Akbulak...
Türkmen gazynyň dünýä bazarlaryna iberilmegini diwersifikasiýalaşdyrmaga hem-de gaz pudagynyň eksport kuwwatyny pugtalandyrmaga, Türkmenistan-Hytaý gaz geçirijisini gurmaga, dünýädäki iň iri Galkynyş gaz känini tapgyrlaýyn özleşdirmäge gönükdirilen taslamalary durmuşa geçirmek üçin "Türkmengaz" döwlet konserni tarapyndan çekilen daşary ýurt karz serişdelerini gaýtarmak boýunça hasabat berildi. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde habar berildi. Sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde hasabat berlişi ýaly, häzirki...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
833TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar