TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan ile Belarus ilişkilerinde yeni dönem

Asya bölgesinin en büyük maden işleme tesisine imza atan Türkmenistan ile Belarus ilişkilerinde yeni döneme girildi. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşeno’nun Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret bu anlamda büyük önem kazanmaktadır. Eğitim alanında önemli anlaşamların imzalandığı ziyarette, Belarus tarafı Türkmenistan’a dizel yakıtı ile çalışacak tren inşa etmeyi teklif etti.

Dün gece Aşkabat’a gelen Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, bugün sabah Oğuzhan Köşkü’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından askeri tören ile karşılandı. Resmi törenin ardından liderler baş başa bir görüşme gerçekleştirdi ve ardından heyetler arası görüşmelere katıldı.

Resmi görüşmeler kapsamında biri dizi ikili anlaşmalara imza atıldı. Özellikle eğitim alanında önemli anlaşmaların imzalandığı imza töreninde, liderler ortak bildiri imzaladı. İki ülke hükümet üyeleri suçla mücadelede işbirliği anlaşmasına, 2017-2020 yılında kültür ve sanat alanında İşbirliği Programı'nın uygulanması için Eylem Planına, 11 Mayıs 2016 tarihindne bu yana Türkmen-Belarus ticaret evi tarafından Belarus’a, Belarus-türkmen ticaret evi tarafından Türkmenistan’a getirilecek malların vergiden muaf tutulması ve malların listesinin prokolüne,  2017-2018 yılları için turizm alanında işbirliği programına imza attı.

Ayrıca, Türkmenistan’ın Oğuzhan Teknolojiler ve Mühendislik Üniversitesi,  Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü, Türkmen Devlet Enerji Enstitüsü, Seydi Devlet Pedagoji Ensitütsü ile Belarus’un bazı üniversiteleri arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

– BELARUS ÖNEMLİ ORTAÄžIMIZ-

Türkmenistan Devlet Başkanı ortak basın toplantısında yaptığı açıklamasında, iki ülke arasındaki önemli konuları ele aldıklarını, uluslararası ve bölgesel konuları masaya yatırdıklarını kaydetti.

Belarus ile ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirmek istediklerini kaydeden Türkmen Lider, enerji, kimya sanayisi, tarım, hafif sanayi, tekstil ve diğer alanlarda önemli işbirliği potansiyelinin bulunduğunu ifade etti.

Türkmenistan ile Belarus arasındaki ilişkilerin yeni sembolünün Garlık kasabasında inşa edilen yıllık üretim kapasitesi 1,4 milyon ton potasyum klorid gübresini üretecek tesis olduğuna dikkat çeken Türkmen Lider, ulaştırma alanında Kuzey-Güney, Doğu-Batı yönlerinde işbirliği yaparak, Doğu ve Merkez Avrupa, Baltık bölgesi, Ortadoğu ve Güney Asya pazarlarına ulaşabileceklerini ifade etti.

LUKAŞENKO: TÜRKMENİSTAN İÇİN DİZEL TREN ÜRETMEYE HAZIRIZ

Belarus Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısında Türkmenistan ile her alanda özellikle eğitim ve bilim alanındaki işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu ifade etti. Ziyaret kapsamında imzalanan anlaşmaların büyük çoğunluğunun eğitim sektörünü kapsadığını ifade eden Lukaşenko, Türkmenistan’ın sıcak iklim şartlarına uygun olan dizel yakıtı ile çalışacak tren üretmeye hazır olduklarını kaydetti.

Belarus Lider ayrıca, tarım, enerji, sağlık, biyoteknoloji alanında işbirliği yapmaya hazır olduklarını, IT Teknoloji alanındaki tecrübeleri ve birikimlerini Türkmenistan’la paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Konu Cumhuraşkanı, Türkmenistan için Belarus üniversitelerinde uzman ve kalifiyeli öğrencileri hazırlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Resmi görüşmelerden sonra liderler, Aşkabat’ta inşa edilen Belarus Büyükelçiliğinin açılışını gerçekleştirdi. Yarın ise iki ülke Devlet Başkanı Garlık madencilik ve işleme tesisinin açılışına katılacak.

Türkmenistan ile Belarus arasındaki diplomatik ilişkiler 21 Ocak 1993 yılında kuruldu. İkili ilişkiler stratejik ortamda sürdürülüyor. Belarus Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı daha önce 2002 2009, 2011, 2013 ve 2015 yıllarda ziyaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı ise 2010, 2012, 2014 ve 2016 yıllarında Belarus’da resmi ziyarette bulundu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýurdumyzda gowaça ekişine badalga berildi

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Halkara Nowruz güni mynasybetli täze awtobus ugry ýola goýuldy

Teswirle